Łódzki Dom Kultury rozpoczął realizację projektu "ECO Fashion 2025", który łączy ekologiczną edukację z kreatywnym podejściem do mody. Inicjatywa skierowana jest do młodzieży z województwa łódzkiego i ma na celu promowanie recyklingu ubrań oraz twórczego wykorzystania materiałów.
Projekt zyskał duże poparcie wśród młodych ludzi, którzy coraz chętniej angażują się w warsztaty artystyczne. W ramach "ECO Fashion 2025", uczestnicy mają okazję nauczyć się, jak przekształcać stare ubrania w unikalne kreacje, ucząc się jednocześnie, jak ich wybory mogą pomóc w walce z ociepleniem klimatu i nadmierną produkcją odzieży.
Uważam, że to jest obowiązek władzy na każdym szczeblu, również władzy samorządowej. Widzimy w jakim kierunku idzie świat, widzimy, że idzie ogromne ocieplenie klimatu, że tak naprawdę coraz częściej niestety nie wykorzystujemy tego, czym dysponujemy, kupując kolejne rzeczy, nie myśląc w tym momencie o tym, jaką krzywdę robimy środowisku. Założenie było też takie, żebyśmy odciągnęli młodzież od komputerów, od telefonów komórkowych, żebyśmy zainspirowali ich do twórczego działania, a przy tym jednocześnie edukowali w takim kierunku, żeby dbać o nasz świat.
- podkreśla Małgorzata Kania, dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.
Projekt ma na celu nie tylko rozwój umiejętności artystycznych uczestników, ale także kształtowanie ich odpowiedzialności za środowisko w którym żyją.
O metodzie recyklingu rozmawialiśmy z Partycją Krzyczman , specjalistką ds. edukacji artystycznej w Akademickim Centrum Designu.
Jesteśmy w tym projekcie partnerami, będziemy prowadzić zajęcia modowe z ekologicznego projektowania, stworzenia moodboardów, czyli tzw. planszy inspiracji oraz następnie z projektowania sylwetek. Będziemy tutaj wykorzystywać materiały wtórne, materiały recyklingowe, które pozyskaliśmy dzięki uprzejmości różnych firm z Łodzi, ale także dzięki temu, które sami pozyskaliśmy własnymi siłami tutaj jako instytucja. Właśnie łączenie mody z ekologią to jest dobry sposób na wykorzystywanie tych wszystkich rzeczy, które nam zostają,
Na wydarzeniu obecna była Magdalena Modrzejewska-Rzeźnicka, dyrektor Żychlińskiego Domu Kultury, która nie kryła swojego zadowolenia ze współpracy z Łódzkim Domem Kultury.
ECO Fashion 2025 to wielkie wyróżnienie dla Żychlińskiego Domu Kultury, bo jak Państwu dobrze wiadomo, Dom Kultury już od wielu lat jest organizatorem, był, ECO Fashion show i tutaj konkurs rodzinny, w którym dzieci i całe rodziny mogły brać udział w projektowaniu odzieży ekologicznej. Później były pokazy. Cieszyło się to ogromnym zainteresowaniem i powracamy do tego, ale teraz już w większym kręgu. Jesteśmy liderami w tym projekcie i współpracujemy z Łowiczem, z biblioteką z Łowicza. Także tym bardziej jest nam miło, że będziemy mogli swoje doświadczenia, umiejętności wymieniać i w dalszym ciągu je poszerzać, bo projekt jest bardzo ciekawy, wszechstronnie rozbudowany.
Kolejną instytucją kultury, która zrealizuje ten projekt jest Miejska Biblioteka im. Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego w Łowiczu.
Nie możemy zapominać o naszym dorobku i dziedzictwie kulturowym, który gdzieś w Łowiczu jest bardzo mocno zakorzeniony, także na pewno gdzieś na tych wybiegach będą także prace i kreacje z myślą właśnie o Łowiczu.
- mówiła dyrektor placówki, Karolina Przyżycka.
O całej inicjatywie opowiedziała Monika Matusiewicz, dyrektor Łódzkiego Domu Kultury.
To projekt łączący działania z zakresu edukacji, artyzmu i ekologii. Taki też projekt zaproponowaliśmy instytucjom, kiedy to otrzymaliśmy dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ogłosiliśmy taki otwarty nabór dla partnerów i ku naszemu zaskoczeniu była naprawdę ogromna ilość zgłoszeń, co cieszy nas, że nasze propozycje spotykają się z akceptacją, z chęcią uczestniczenia w nich i tak też właśnie stało się. Niestety mogliśmy wyłonić tylko 12 partnerów. A w ramach tego projektu dzieciaki z tych 12 miejscowości będą uczestniczyć w cyklu warsztatów, które przygotowaliśmy z naszymi partnerami, m.in. z Akademickim Centrum Designu, Politechniką Łódzką, czy Ośrodkiem Działań Ekologicznych Źródła, Instytutem Architektury Tekstyliów. Czyli w tych instytucjach, w tych miejscach będą odbywać się przeróżne warsztaty z projektowania, z tworzenia mody, takie designerskie.
Uczestnicy projektu, w wieku powyżej 12 lat, będą tworzyć projekty modowe, które zaprezentują podczas specjalnych pokazów mody w swoich miejscowościach. Najlepsze prace będą miały szansę na finałową prezentację w Łodzi.
Edukacja ekologiczna, kreatywność i zmiana nawyków to kluczowe cele "ECO Fashion 2025", który będzie realizowany we współpracy z instytucjami kultury w całym województwie łódzkim.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tukutno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz