Zamknij
,
Niezwykła i warta naszej pamięci! Dziś o kobiecie, która została pierwszą kobietą - radną w Radzie Miejskiej w Kutnie. Było to w 1919 roku podczas pierwszych wyborów samorządowych w Rzeczypospolitej Polskiej po odzyskaniu niepodległości...
,
Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata Kazimierz i Janina Tworek to dziadkowie mieszkanki Kutna Izabeli Pawłowskiej. Tytuł Sprawiedliwych otrzymali za swoją bohaterską postawę – bezinteresowną pomoc Żydom podczas okupacji w rodzinnym mieście, Piotrkowie Trybunalskim.
,
Dziś chciałabym przypomnieć postać, którą zapewne już niewielu mieszkańców Kutna pamięta. 50 lat temu, 30 grudnia 1974 roku, zmarł Lechosław Wituszyński. Jego życiorys poznałam dzięki synowi Lechosława -Rafałowi Wituszyńskiemu, któremu dziękuję za przyjazd do Kutna, poświęcony czas, niezwykłe spotkanie, pokazane dokumenty i fotografie oraz opowieść Rafała o Ojcu – Lechosławie Wituszyńskim.
,
Jeden z cmentarzy w naszym regonie został oznakowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Wyróżnienie to trafiło do cmentarza żydowskiego w Żychlinie.
,
110 lat temu przyszła na świat Pelagia Ładykowska-Zys - harcmistrz, niezwykle prawy, szlachetny człowiek, należy do jednych z czołowych postaci zasłużonych dla Ziemi Kutnowskiej. Całe swoje długie życie poświęciła wychowaniu wielu pokoleń młodzieży w duchu patriotyzmu, poszanowania dla tradycji i wpajaniu zasad moralnych, łącząc pracę pedagoga z aktywnym uczestnictwem w ruchu harcerskim.
,
W dniu 27 marca 2024 roku przeszła niezauważenie 20. rocznica śmierci jednego z Honorowych Obywateli Miasta Kutno – Edwarda Piszka.
,
Kilka słów o Rodzinie Albińskich z Bardzinka koło Krośniewic – producentach róż, którzy od pierwszej wystawy róż w 1975 roku pokazywali swoje róże w Kutnowskim Domu Kultury, by mieszkańcy mogli je podziwiać podczas Kutnowskich Jarmarków Różanych, a potem podczas Święta Róży – czynili to w latach 1975-2001.
,
W Krośniewicach, w niedzielę, 3 marca, mieszkańcy wzięli udział w obchodach upamiętniających Zagładę około 1200 żydowskich mieszkańców Krośniewic.
,
Trzeciego dnia Festiwalu Szaloma Asza miałam możliwość uczestniczyć w spotkaniu z Yosefem Kutnerem, zorganizowanym przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Kutnie. Yosef Kutner, na co dzień mieszkający w Izraelu, opowiedział nam, mieszkańcom Kutna, o nieznanych faktach z historii cmentarza żydowskiego w Kutnie.