W nocy z soboty (29.03.) na niedzielę (30.03.) nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni. O 02:00 zegary zostaną przesunięte o godzinę do przodu, na 03:00, a to oznacza, że tej nocy pośpimy o godzinę krócej.
Warto pamiętać, że zmiana czasu może wpływać na nasze samopoczucie
Eksperci nie mają wątpliwości, że taka zmiana rytmu snu ma wpływ także na nasz organizm:
Podobnie jest to z zaburzeniem. Można to też nazwać okres przestawienia. Jedni potrzebują tydzień czasu na to, inni potrzebują miesiąc. Dochodzi do tego, żeby o tą godzinę skrócić sen, bo skracamy sobie teoretycznie sen, i żeby przestawić, żeby położyć się wcześniej. Organizm był przyzwyczajony, przyp. o 22, a teraz powinien zasnąć o 21.Wstawaliśmy kiedyś, przyp. o 6, a teraz trzeba stać o 5. Godzina robi istotną różnicę. Można się już wcześniej do tego przygotować, stopniowo przyśpieszając godzinę wstawania. Wtedy stopniowo przyzwyczajmy się do coraz wcześniejszego wstawania i w związku z tym nie będzie problemu z gwałtownym przestawieniem o godzinę wcześniej wstawania.
- mówi dietetyk holistyczna Beata Mońka.
Zmiana czasu oznacza także dłuższe dni, a krótsze noce. O tym jak jak światło słoneczne wpływa na rytm okołodobowy mówi Mateusz Majchrzak, psycholog i psychoterapeuta specjalizujący się w terapii bezsenności, członek Polskiego Towarzystwa Badań Nad Snem:
Światło dzienne jest najważniejszym regulatorem naszego rytmu okołodobowego. Gdy dociera do środkówki oka, sygnał przesyłany nerwem wzrokowym trafia do jądr nadskrzyżowaniowych, które sterują naszym wewnętrznym zegarem. Dzięki temu organizm rozpoznaje początek dnia i zaczyna wydzielać odpowiednie hormony, takie jak kortyzol, który rano wspiera naszą aktywność. Dlatego poranne spacery, nawet 20-minutowe, są doskonałym sposobem na regulację rytmu okołodobowego i poprawę jakości snu.
Zmiana czasu wciąż budzi wiele kontrowersji. Dla części osób to dłuższe dni i więcej energii, a dla innych problemy ze snem i koncentracją. Dajcie znać w ankiecie poniżej jakie jest Wasze zdanie:
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz