Fundacja Pro Aperte, zajmująca się osobami w spektrum autyzmu, realizuje swoje misje przez cały rok, ale miesiąc kwiecień, który jest Światowym Miesiącem Świadomości Autyzmu, to szczególny czas.
Fundacja organizuje w tym czasie szereg wydarzeń, które mają na celu zwiększenie świadomości o autyzmie i wsparcie dla osób w spektrum oraz ich rodzin.
Fundacja zajmuje się osobami w spektrum autyzmu cały rok, jednak kwiecień, z racji tego, że już od dawna jest to światowy miesiąc świadomości autyzmu, również dla nas jest czasem szczególnym. Przygotowaliśmy szereg przedsięwzięć, takich nasyconych treściami merytorycznymi, więc kierujemy swoje działania, spotkania do rodziców, osób w spektrum autyzmu w różnym wieku, ale także różne eventy, bal przedszkolaka, także dużo takich działań, gdzie myślę, że na koniec odeślemy do naszej strony facebookowej, bo nie sposób wszystko wymienić, ale gdzieś tam w tych działaniach odzwierciedla się to, co robimy przez cały rok.
- mówiła Dorota Gackowska, współzałożyciel fundacji.
Z Fundacją współpracuje czynnie Klub Świadomej Młodzieży. Joanna Nolbrzak - samorzeczniczka klubu zwróciła uwagę na wyzwania, które pojawiają się, gdy osoby w spektrum autyzmu kończą szkołę i zaczynają myśleć o dorosłym życiu.
Same właśnie takie inicjatywy, które robimy, to już jest wsparcie i dla tych osób, które uczęszczają do tego klubu, jak i do innych osób neuroatypowych. W kwietniu akurat chcemy się skupić na aktywności zawodowej osób w Spektrum. Właśnie taki okres po szkole, to jest ciężki okres dla rodzica, dla osób w Spektrum, gdzie zaczynają się pytania, jak sobie ma poradzić moje dziecko. Wszystkie inne dzieci są samodzielne, czy moje też sobie tak poradzi w życiu dorosłym. I to jest właśnie tak, jako klub chcemy się skupić na tym, jakie są potrzeby takich właśnie osób w Spektrum, które idą do pracy. Sama jako osoba pracująca, która też jest w Spektrum, właśnie tutaj w fundacji pracująca, cieszę się, że też mam taką przestrzeń, w której możemy wypracować taki system wsparcia dla mnie.
Agata Widera - mama Natana opowiedziała o swojej codzienności i barierach, które pokonuje każdego dnia.
Codziennie wymaga tej samej opieki. Ogólnie jest bardzo schematycznym dzieckiem. Ciężko mu zmienić cokolwiek w jego życiu codziennym. Załóżmy, że nawet opakowanie, nie wiem, jego ulubionych musów. Znaczy, musi mieć to samo opakowanie, bo to jest jego schemat, tak? Jeżeli będzie jakaś zmiana w tym opakowaniu, a już nieraz się tak zdawało, że na przykład dodali białą etykietę, no to na pewno nie akceptował tego jedzenia. I musiałem kombinować, na przykład ucinając te białe paski i wtedy je zjadał. Tak samo wyzmagamy się jeszcze z dużą wybiórczością pokarmową, z zaburzeniami integracji sensorycznej. Ogólnie wymaga dużo terapii, m.in. hipoterapii, jeździmy na nią.
Gościnie przypominały o potrzebie życzliwości, akceptacji i zrozumienia wobec osób w spektrum autyzmu.
Czasami najprostsza rzecz – brak oceny i otwartość na drugiego człowieka – może zdziałać cuda.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz