Zamknij

Inni, ale wyjątkowi: Jak wspierać rozwój dziecka z orzeczeniem? Za nami spotkanie [ZDJĘCIA]

17:34, 03.04.2025 Aktualizacja: 10:01, 04.04.2025
Skomentuj

Specjalny Ośrodek Szklono-Wychowawczy nr 1 im. Marii Konopnickiej w Kutnie świętuje jubileusz 65-lecia. Z tej okazji w czwartek (03.04.) odbyło się kolejne wydarzenie. "Inni, ale wyjątkowi. Jak wspierać rozwój dziecka z orzeczeniem?" pod tym hasłem odbył się panel dyskusyjny. Cała inicjatywa powstała w kolaboracji z Wojewódzkim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Zgierzu (oddział w Kutnie). 

[FOTORELACJANOWA]1209[/FOTORELACJANOWA]

Spotkanie skierowane było do pedagogów, psychologów, doradców zawodowych, wychowawców, dyrektorów i innych nauczycieli oraz osób zainteresowanych tym tematem.

Frekwencja dopisała i zaskoczyła samą organizatorkę i dyrektor placówki - Elżbietę Jałowską, która nie kryła swojego zadowolenia.

Proszę Państwa, nie ma większej radości niż to, że mimo mniejszej liczby zgłoszeń, pojawia się więcej osób. Cieszę się, ponieważ problemy, o których mówimy, dotyczą nas wszystkich. Mam nadzieję, że dzisiejsze spotkanie jest początkiem ważnej dyskusji – tak wynika z rozmów z pedagogami i psychologami. Widzimy ogromną potrzebę rozmowy na ten temat i jako ośrodek będziemy ją kontynuować. (...) Bo najważniejsze, o czym powinniśmy pamiętać, to zrozumienie osób, które wychowują dzieci z trudnościami. Przyznanie się do tego, że dziecko ma problemy, bywa bardzo trudne, szczególnie w społeczeństwie, które często nie akceptuje inności. To zadanie dla nas wszystkich – zarówno w powiecie kutnowskim, jak i poza nim – abyśmy nauczyli się wzajemnie wspierać.

Jedną z prelegentek była Anna Stelmaszewska - dyrektor Poradni Psychologiczo-Pedagogicznej w Kutnie, która podkreśliła, że szkoła jest istotnym elementem w zakresie oceny funkcjonowania dziecka i wskazaniem trudności z jakim się boryka.

Najważniejszym elementem w określeniu rzeczywistych potrzeb dziecka jest szkoła. To właśnie jej ocena funkcjonowania ucznia pozwala wskazać, w jakich obszarach dziecko napotyka trudności. W Polsce coraz bardziej rozwija się edukacja włączająca – inkluzja w szkołach staje się faktem, a to wymaga zmiany naszego podejścia do diagnozy oraz wsparcia dzieci. Nie możemy jednak pomijać roli rodziców. To oni najlepiej znają swoje dziecko i są kluczowym elementem systemu wsparcia. Dobrze pokierowany i wspierany rodzic to adekwatna pomoc dla dziecka.

Głos w dyskusji zabrała także Monika Marciniak, psycholog i mama córki z niepełnosprawnością, która poruszyła istotny temat jakim jest wsparcie rodziców.  

Kluczowym elementem, który wybrzmiał dzisiaj w tej rozmowie, jest to, że terapeuci i specjaliści powinni pamiętać o rodzicach. Jeżeli dziecko dostaje pomoc, to rodzic również jej potrzebuje. Wielu rodziców zmaga się z depresją, niepełnym wsparciem ze strony instytucji i problemami życia codziennego, które często są związane z wychowywaniem dziecka z niepełnosprawnością. To ogromne wyzwanie, które często nie jest dostrzegane przez społeczeństwo. Rodzice dzieci z niepełnosprawnościami, mimo dostępności pomocy dla dzieci, wciąż borykają się z samotnością w tym trudnym procesie. Mają ogromną odpowiedzialność i potrzebują wsparcia – nie tylko od terapeutów, ale i od instytucji, które powinny im pomagać, tak jak pomagają dzieciom. Na poziomie systemowym musimy pracować na to, by rodzic miał nie tylko dostęp do instrukcji, ale i do wsparcia emocjonalnego.

Pomimo trudności, rodzice dzieci z niepełnosprawnościami coraz częściej spotykają się z większą tolerancją w społeczeństwie. Wciąż jednak istnieją stereotypy, które mogą utrudniać zrozumienie ich sytuacji. 

Agata Barzyńska, pracownik Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Ozorkowie i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zgierzu, opowiedziała czym powinien odznaczać się dobry psycholog. 

To jest na pewno empatia, ale myślę sobie, że to jest taka umiejętność wejrzenia w potrzeby tej młodej osoby, która stoi przed nim. Takie mądre kierowanie tym całym procesem, żeby stworzyć jak najlepsze warunki ku temu, żeby ta osoba mogła na miarę własnych możliwości samodzielnie funkcjonować. To jest ciężka praca, wymaga bardzo dużo cierpliwości, dużo empatii, natomiast efekty są zawsze wzruszające i dodają skrzydeł i pokazują, że trzeba więcej, trzeba mocniej.

Na wydarzeniu obecni byli przedstawiciele kutnowskich pracodawców, który poruszyli temat aktywizacji osób z niepełnosprawnościami. Nie zabrakło także lokalnych władz, samorząd miasta Kutno reprezentował - Zbigniew Wdowiak, zastępca prezydenta miasta, nie zabrakło także obecności starosty kutnowskiego - Daniela Kowalika, który czynnie wspiera placówkę w każdej inicjatywie. 

Dzisiejsze spotkanie było ważnym krokiem w stronę budowania bardziej otwartego i wspierającego systemu edukacji, w którym każde dziecko, niezależnie od swoich trudności, będzie miało równe szanse na rozwój, natomiast hasłem które przewijało się przez całe spotkanie była wzajemna empatia i uważność na potrzeby drugiego człowieka. 

Pięknym akcentem dopełniającym całe wydarzenie był poczęstunek przygotowany przez wychowanków placówki. Każdy z uczestników otrzymał również drobny upominek. 

(KK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%