Już po raz piąty miłośnicy historii regionu spotkają się na wyjątkowym wydarzeniu organizowanym przez Stowarzyszenie Kłodawskie Dwory. Tegoroczna Konferencja Historyczna odbędzie się 31 maja w Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach.
Wśród zaproszonych gości znalazły się prawdziwe autorytety naukowe, w tym m.in. prof. Dariusz Nawrot – historyk XIX wieku i znany napoleonista z Uniwersytetu Śląskiego.
Pewnym nowum jest również to, że zaszczycają nas swoją obecnością coraz bardziej wybitni referenci. W tym roku mamy między innymi w programie wystąpienie pana profesora Dariusza Nawrota z Uniwersytetu Śląskiego, który przybywa do nas wraz ze swoimi współpracownikami doktorem Dawidem Madziarem i panią doktor Dominiką Rychel - Mantur. Także bardzo, bardzo jesteśmy szczęśliwi, że konferencja, można powiedzieć, rozszerza się coraz bardziej i możemy tutaj witać bardzo wybitne osobistości ze świata nauki.
- zaprasza Krzysztof Kocel, prezes Stowarzyszenia Kłodawskie Dwory.
Konferencja będzie mocno osadzona w realiach XIX wieku i historii regionu. W ostatniej części konferencji uczestnicy usłyszą opowieść o dworze w Cyganach – niedawno odnowionym, położonym w pobliżu Kutna.
Mianowicie trzeba państwu wiedzieć, że wyremontowany został niedawno piękny dwór w Cyganach koło Krośniewic. To też bardzo niedaleko Kutna, który przez setki wręcz lat był zamieszkiwany przez rodziny cygańskich. Z tej rodziny pochodzi profesor Piotr Wiland, którego już znamy z poprzednich konferencji, bo miał już okazję mówić o swojej rodzinie. Tym razem będzie mówił o mieszkańcach cygan właśnie na przestrzeni wieków. Także z tą, można powiedzieć, inauguracją dworu odbudowanego świeżo w Cyganach będzie związany ten referat potomka rodziny, która tam przez długie, długie lata mieszkała, gospodarowała. Również pan Krzysztof Wiland będzie mówił o majątku Boguszki, to taki niewielki majątek pod Łęczycą, który też jest związany z rodziną Wilandów.
Udział w konferencji jest bezpłatny, jednak wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Zapisy prowadzone są do 23 maja.
Liczba miejsc na wydarzenie jest ograniczona.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz