Zakład Ubezpieczeń Społecznych apeluje do przedsiębiorców, by regularnie aktualizowali dane pełnomocników upoważnionych do kontaktu z ZUS.
Wiele osób zapomina o odwołaniu pełnomocnictwa po zakończeniu współpracy z biurem rachunkowym lub księgowym.
Do załatwiania spraw związanych z rolą płatnika składek, w tym do profilu płatnika na Platformie Usług Elektronicznych e-zus, przedsiębiorca może upoważnić np. księgową czy pracownika biura rachunkowego. Takie pełnomocnictwo może dotyczyć załatwiania wszystkich spraw w ZUS-ie lub też tylko konkretnego obszaru, który wskaże mocodawca. Jeżeli zakres pełnomocnictwa nie będzie ograniczony, wtedy pełnomocnik będzie miał dostęp do wszystkich danych płatnika składek. Oznacza to możliwość wglądu w rozliczenia z ZUS, całą korespondencję na PUE-ezus, szczegóły zwolnień lekarskich czy dane osób zgłoszonych do ubezpieczeń. Dlatego warto ograniczyć dostęp tylko do wybranych informacji np.do korespondencji lub jedynie do zwolnień lekarskich.
- mówiła Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego.
Pełnomocnictwo można nadać lub odwołać za pomocą formularza PEL (lub PEL-O w przypadku odwołania), dostępnego na zus.pl i w systemie PUE/eZUS.
Dokument można złożyć osobiście, listownie lub elektronicznie (z podpisem zaufanym, e-dowodem albo podpisem kwalifikowanym).
ZUS zachęca też do ograniczania zakresu pełnomocnictw – np. tylko do odbioru korespondencji lub wglądu w zwolnienia lekarskie.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz