Dwudziestolecie istnienia, setki koncertów, dziesiątki nagród i niegasnąca pasja do muzyki – Kapela Krośniewiacy to prawdziwa ikona lokalnej sceny folkowo-podwórkowej. W audycji "Lato bez filtra" w Radiu Q gościli trzej członkowie zespołu: Stanisław Stokwisz (akordeon, wokal), Tomasz Obijalski (gitara basowa, wokal) oraz Ryszard Jaszczak (banjo, wokal). Rozmowa była pełna anegdot, muzycznych wspomnień i pozytywnej energii – dokładnie takiej, jaką zespół wnosi na scenę od dwóch dekad.
Kapela powstała w 2005 roku z inicjatywy grupy zaprzyjaźnionych muzyków, których połączyła wspólna miłość do muzyki ludowej i miejskiego folkloru.
Znaliśmy się z jednej miejscowości, z jednego podwórka, stąd też nazwa Krośniewiacy. To nasza mała ojczyzna – mówił podczas rozmowy jeden z członków zespołu.
- mówią zgodnie muzycy.
W skład kapeli – oprócz obecnych w studiu muzyków – wchodzą także Tadeusz Pokorski (akordeon), Sławomir Tączak (instrumenty perkusyjne) oraz gościnnie Mieczysław Komorski (skrzypce, gitara, wokal). Ich muzyka to połączenie tradycyjnych brzmień z nowoczesnymi aranżacjami, co sprawia, że występy Krośniewiaków trafiają zarówno do starszego, jak i młodszego pokolenia.
Kapela regularnie występuje na lokalnych festynach, dożynkach, wydarzeniach patriotycznych i koncertach w domach pomocy społecznej. Są też stałymi bywalcami regionalnych festiwali. W dorobku mają m.in. Nagrodę Starosty Kutnowskiego (2012), Nagrodę Marszałka Województwa Łódzkiego (2019) i Nagrodę Samorządu Województwa Łódzkiego (2024).
Jednym z flagowych wydarzeń, które na stałe wpisały się w lokalny kalendarz, są Biesiady u Staśka – spotkania taneczno-muzyczne, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem.
Zainteresowanie jest tak duże, że miejsc często brakuje już kilka dni po ogłoszeniu wydarzenia. Ludzie przyjeżdżają z całego regionu, a nawet spoza województwa.
Choć nie wszyscy członkowie kapeli mają wykształcenie muzyczne, jedno ich łączy – pasja. Na co dzień są już emerytami, co – jak sami przyznają – pozwala im z większą swobodą organizować próby i koncerty.
Każdy śpiewać może, choć nie każdy chce tego słuchać. (...) Dopóki mamy siłę, gramy dalej. Bo to nie tylko muzyka, to też integracja, radość i wspólnota.
– żartują muzycy, cytując słynne słowa Jerzego Stuhra.
Z okazji jubileuszu kapela planuje wydanie drugiej płyty – pierwsza ukazała się w 2015 roku. W najbliższych tygodniach Krośniewiaków będzie można spotkać m.in. podczas wydarzeń w Leszczynku, Sieradzu, Dąbrowicach, Ostrowach i Nowem. A to dopiero początek dożynkowego sezonu!
Kapela Krośniewiacy udowadnia, że muzyka ludowa i podwórkowa wciąż ma siłę – jednoczy pokolenia, daje radość i pozwala pielęgnować lokalną tożsamość. A ich dwudziestoletnia obecność na scenie to dowód, że z pasji można stworzyć coś trwałego, szczerego i bliskiego ludziom.
Wysłuchać rozmowy z kapelą możecie klikając w link poniżej.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz