Wiadomości

Zamknij

Kutnowscy strażacy przypomnieli ważne zasady - za nami pierwszy krajowy trening pierwszej pomocy!

Kinga Sikora Kinga Sikora 07:56, 22.06.2026 Aktualizacja: 08:53, 22.06.2026
Skomentuj Kutnowscy strażacy przypomnieli zasady udzielania pierwszej pomocy

W sobotę (20.06.) realizowana była ogólnopolska akcja Akademii Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej. W Kutnie, przed Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej, między 12:00 a 14:00 mieszkańcy mieli okazję uczyć się czynności mających przygotować na sytuacje wymagające udzielenia pomocy do czasu przybycia służb ratunkowych. 

Akcję w Kutnie zorganizowali funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kutnie we współpracy z przedstawicielami Starostwa Powiatowego. Mieszkańcy mieli okazję zasięgnąć wiedzy zarówno teoretycznej, jak i praktycznej - pracując na profesjonalnych fantomach czy mogąc obejrzeć specjalistyczny sprzęt. 

Jak podkreśla mł. kpt. Krzysztof Orłowski, szkolenie było przeprowadzone przez wykwalifikowaną kadrę: 

W ciągu teraz tych niecałych dwóch godzin około kilkudziesięcioosobowa grupa naszych mieszkańców pojawiła się tutaj, a ich wiek był bardzo różnorodny. Od wieku szkolnego po wiek już emerytalny, ale te osoby, które się tu pojawiły, naprawdę były zaskoczone przekazywaną wiedzą. Jest ona przekazywana przez profesjonalistów, czyli przez naszych funkcjonariuszy, którzy są ratownikami medycznymi i na co dzień też pracują w tym zawodzie dodatkowo.

 Zajęcia nie były prowadzone w formie monologu, ale wymagały interakcji - symulacje różnych sytuacji, które mogą przydarzyć się na co dzień, a także odpowiedzi na mnóstwo pojawiających się pytań sprawiły, że każdy zainteresowany otrzymał informację zwrotną na temat swojego przygotowania do udzielenia pierwszej pomocy:

Wszystkie osoby, które chciały spróbować swoich sił w ramach prowadzenia resuscytacji miały od razu tak zwany feedback, czyli informację zwrotną pojawiającą się na tablecie, który jest dołączony do profesjonalnego fantoma. Wszystkie  osoby, które dzisiaj odwiedziły nas w ramach tego krajowego treningu, wychodziły zadowolone, bo do tej pory miały mniej więcej świadomość, że coś potrafią, ale dopiero po podejściu do fantoma czy do zajęć praktycznych już z nami, ludzie dziwili się, że jednak ta wiedza nie była do końca adekwatna. Cieszymy się, że mogliśmy wspólnie ze Starostwem Powiatowym taką akcję przeprowadzić i ten punkt edukacyjny przed naszą komendą się pojawił.

- dodaje oficer prasowy komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kutnie. 

Co szczególnie cieszy, podczas akcji można było spotkać zainteresowanych tematem uczniów, którzy chcieli przećwiczyć swoje umiejętności i uzupełnić wiedzę: 

Uczyłem się tutaj reanimować, układać w pozycji bocznej i jeszcze uczyłem się użycia defibrylatora. To nie jest trudne, każdy powinien to umieć. My mamy takie zajęcia też w szkole, nasza wychowawczyni nas uczy takich ważnych umiejętności, ale warto sobie przypominać. 

- relacjonował Olek. 

Paradoksalnie to właśnie dzieci i młodzież mają najbardziej aktualną wiedzę dotyczącą udzielania pierwszej pomocy - często zajęcia dotyczące tej tematyki organizowane są w szkołach. Natomiast jeśli chodzi o dorosłych - pojawienie się na szkoleniu i odświeżenie wiedzy wymaga poświęcenia dodatkowego czasu, przez co niektóre elementy schematów uciekają z pamięci i warto dbać o regularność ich przypominania: 

 Jeszcze nie miałam okazji użyć tej wiedzy w praktyce, ale ćwiczyłam na manekinie i przyznam, że nie jest to łatwe, ponieważ ten ucisk musi być rytmiczny, musi być odpowiednio naciśnięty. Nie ukrywam, że trochę mnie ręka bolała, ale jest to wykonalne. Uważam, że bardzo warto organizować takie szkolenia, bo myślę, że znaczna część społeczeństwa, podobnie jak ja, wie coś mniej więcej w tym temacie, ale nie wie dokładnie: ile razy, co i jak to robić, więc tutaj bardzo dużo się dowiedziałam. Cieszę się bardzo, że akurat trafiłam na takie wydarzenie, gdzie można było się dużo dowiedzieć o tej pomocy, bo niestety często widzimy różne wypadki i czasami chcielibyśmy pomóc, a nie wiemy, jak to zrobić i się boimy jeszcze do tego wszystkiego.

 - relacjonowała podczas spotkania pani Ela.

To spotkanie już za nami - można było posiąść podczas niego bardzo dużo wiedzy, spróbować swoich sił podczas zajęć praktycznych czy zobaczyć, jak potencjalnie mogą wyglądać rany i krwawienia, by móc prawidłowo je zatamować. Pamiętajmy jednak, by nie poprzestawać na jednym szkoleniu - apelujemy, by wiedzę w zakresie udzielania pierwszej pomocy odświeżać regularnie, bo nasze zachowanie zimnej krwi i wykonaniu zaledwie kilku czynności może uratować komuś życie. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tukutno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%