Zamknij

"Walczymy o lepszy byt" - protest setek rolników w powiecie kutnowskim [ZDJĘCIA]

11:13, 09.02.2024 Weronika Bartczak Aktualizacja: 14:44, 12.02.2024
Skomentuj

W całym kraju trwają protesty rolników, także w naszym regionie. W Kutnie w piątek (09.02.) o 10:00 wyruszył protest na Drogi Krajowe nr 92 i 60.

[FOTORELACJA]287[/FOTORELACJA]

Na placu w rejonie skrzyżowania na Łąkoszynie pojawiło się kilkaset maszyn rolniczych. Zebrali się tam rolnicy, jak również przedstawiciele różnorakich związków czy też samorządów lokalnych.

Nasza reporterka rozmawiała z prezesem Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego.

Krzysztof Nykiel przyznawał, że sytuacja materialna polskiego rolnictwa pogarsza się, a kraj 'zalewa' zboże, kukurydza oraz cukier z Ukrainy. Rolnicy protestują także przeciwko wprowadzaniu Europejskiego Zielonego Ładu.

Wycofywanie środków ochrony roślin to jest największa bolączka dzisiaj. My rolnicy w Europie za chwilę nie będziemy mieli czym chronić swoich plantacji. Trzeba ten głupi pęd pseudo ekologów w Europie zatrzymać, tak być nie może. Klauzule, które próbuje wprowadzić polski rząd, ochronne, razem z Unią Europejską np. w przypadku cukru nie wystarczą; nie może być tak duża ilość limitu cukru, który będzie do Polski wjeżdżał. Jest to kwota 300 tysięcy ton, ale niestety liczona dopiero od czerwca, czyli do czerwca może wjechać milion i nikt tego nie zatrzyma. Żądamy natychmiastowego zablokowania importu cukru z Ukrainy. Tej konkurencji z Ukrainą nie wytrzymamy.

Krzysztof Nykiel mówił także o tzw. ekoschematach:

Tak dalej być nie może. Ekoshematy, nowa polityka dopłat się nie sprawdziła. Rolnicy są w złej sytuacji, nie mogą uprawiać swojej ziemi. Odłogowanie, które nadal jest bo są zapowiadane zmiany, ale to żadne zmiany. To my kupujemy grunty, płacimy za te grunty duże pieniądze, a dzisiaj 4% z tych kupowanych gruntów mamy odłogować? Czy naprawdę Europę na to stać, żeby w taki sposób postępować? Ludzie na świecie głodują, a my będziemy swoją ziemię zostawiać i nie uprawiać?

Poniżej pełna rozmowa z Krzysztofem Nykielem,  prezesem Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego:

 

(Weronika Bartczak)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%