Do końca lipca osoby urodzone po 1968 roku mogą zmienić decyzję dotyczącą przekazywania części składki emerytalnej na drugi filar. Zgodnie z ich dyspozycją może ona trafiać do otwartego funduszu emerytalnego i ZUS-u albo tylko do ZUS-u.
Od 1 kwietnia można ponownie wybrać, gdzie ma być przekazywana część składki emerytalnej na drugi filar.
Można zdecydować, że w całości ma trafiać na subkonto w ZUS albo że ma być przekazane na subkonto w Zakładzie, do Otwartego Funduszu Emerytalnego.
Aby poinformować ZUS o swojej decyzji należy złożyć stosowny wniosek w terminie do 31 lipca. Osoby, które nie chcą wprowadzać żadnych zmian oraz ci, którzy osiągną powszechny wiek emerytalny za 10 lat lub wcześniej, nie muszą składać oświadczenia.
Dla osób, które w ciągu10 lat osiągną wiek emerytalny 60/65 lat, będzie uruchomiony tzw. suwak bezpieczeństwa. Oznacza to, że ZUS nie będzie przekazywał składek do OFE, a OFE stopniowo przekaże środki do ZUS-u, który zapisze je na subkoncie.
Oświadczenie o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego albo zewidencjonowaniu składki na subkoncie prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych można złożyć w ZUS-ie osobiście, za pośrednictwem poczty lub drogą elektroniczną przez PUE ZUS. Jeśli dotychczas ubezpieczony nie był członkiem żadnego OFE, a chce, aby część jego składki była przekazywana na rachunek do wybranego OFE, to w ciągu 4 miesięcy od złożenia oświadczenia powinien zawrzeć umowę z wybranym przez siebie OFE.
- informuje Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie łódzkim.
Środki zapisane na subkoncie w ZUS-ie co roku są waloryzowane.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz