Zamknij

Widowiskowe pokazy, muzyka francuska i sam Napoleon - III Odyseja Napoelońska [ZDJĘCIA/VIDEO]

Weronika OlejniczakWeronika Olejniczak 14:59, 13.07.2024 Aktualizacja: 09:49, 17.07.2024
Skomentuj

W ten weekend na terenie zespołu dworsko-parkowego w Leszczynku odbywa się III Odyseja Napoleońska. Dzisiaj (13.07.) trwa kolejny dzień wydarzenia.

[FOTORELACJA]691[/FOTORELACJA]

Odyseja rozpoczęła się w piątek (12.07.) koncertem Chopin en Vacances.

Gościliśmy Ogólnopolski projekt 'Choopin en Vacances', towarzyszyła nam dwójka uzdolnionych pianistów. Wysłuchaliśmy przepięknego koncertu chopinowskiego w naszym zielonym, pięknym parku. Trochę pogoda pokrzyżowała nam szyki, jednakże koncert odbył się w całości, bowiem pierwsza część odbyła się w plenerze, a drugą przenieśliśmy do naszej sali widowiskowej i tutaj też podziękowania dla gości, że byli z nami do końca. 

- mówi dyrektor Centrum Kultury Gminy Kutno, Liliana Urbańczyk-Wójcik.

Pogoda nie pokrzyżowała jednak planów dziś, a na gości czeka szereg atrakcji i pokazów:

Odbędą się pokazy kawaleryjskie, artyleryjskie, pokazy piechoty. Taką nowością tegorocznej odysei jest rekonstrukcja obwoźnego cyrku z XIX wieku, serdecznie zapraszamy. Jest nam niezwykle miło, że panie z Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Kutno są z nami i oferują dla Państwa wyjątkowe potrawy, bowiem przygotowane one będą na bazie czarnego ziemniaka, którego historia również łączy się z Leszczynkiem.

O komentarz historyczny rekonstrukcji odysei zapytaliśmy historyka, Andrzeja Trzeciaka:

To jest miejsce niezwykłe ze względu na braci Górskich, dwóch napoleońskich oficerów, którzy wzięli udział można powiedzieć w całej epopei napoleońskiej. Odbyli tą gigantyczną odyseję "z ziemi włoskiej do Polski" i dalej i z powrotem do Polski, więc wydaje mi się, że miejsce predestynowane wręcz do tego, żeby takie wydarzenia tutaj się działy i żeby takie postacie upamiętniać. Dzisiaj będziemy się starali przenieść najogólniej rzecz ujmując do Epoki Napoleońskiej i będziemy sobie, tak jak nazwa wskazuje, odbędziemy wielką odyseję do czasów napoleońskich, czyli koniec XVIII wieku, no z położeniem akcentu na te polskie epizody, czyli wojna 1807 roku tzw. pierwsza wojna polska, wojna 1812 roku czyli druga wojna polska czyli wyprawa na Moskwę, to będzie ten czas.

Podczas wydarzenia nie mogło zabraknąć samego cesarza Francuzów. Z Napoleonem rozmawiała nasza reporterka:

Przeczytałem około 10 jego biografii, więc znam jego zwyczaje, wiem jak wyglądał, jak stał, jak się zachowywał, jakie miał charakterystyczne tiki. Odwzorowałem tutaj na ile było można jego namiot sztabowy z całym wyposażeniem, jest to też na podstawie opisów różnych pamiętnikarzy. W moim namiocie sztabowym jest jakby wszystko w jednym, ponieważ Napoleon jak był czas żeby w ogóle te namioty rozstawić, bo to rzadkość była, bo wojsko nie zawsze stacjonowało w jednym miejscu długo, rozstawiali mu namioty, ale ich było kilka; ja mam wszystko w jednym.

- mówił Piotr Zawada "Klemens", wcielający się w postać Napoleona Bonaparte. 

W programie wydarzenia znalazł się także pokaz mody z epoki napoleońskiej:

Zapraszamy do atelier, w którym pokażemy przyrządy jakie wykorzystywała XIX-wieczna krawcowa, opowiemy troszeczkę jak to wyglądało od strony praktycznej no i oczywiście będzie standardowo o rodzajach ubiorów w epoce napoleońskiej. Zawsze mamy różne rodzaje sukien, Panie się przebierały, mamy suknie dzienne, będą suknie balowe, będą okryci wierzchnie i tym razem zapraszamy na bieliznę, będzie jej dużo. 

- mówiła Dorota Makowska-Bochenek z 12. Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego.

Na przybyłych gości czeka również bitwa z udziałem wszystkich grup rekonstrukcyjnych o 17:30 oraz zawody żołnierskie o 18:30.

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%