Zamknij

Widowiskowy pokaz musztry, seminarium naukowe i koncerty - za nami wydarzenie związane z historią regionu

14:43, 28.10.2023 Aktualizacja: 11:27, 29.10.2023
Skomentuj

Mieszkańcy regionu mieli dziś (28.10.) okazję do poznania bliżej historii regionalizmu kutnowskiego. Za nami wydarzenie pn. 'Z kart historii regionalizmu kutnowskiego: od niepodległości do współczesności. Kutnianie w nauce, edukacji, kulturze'.

[FOTORELACJA]108[/FOTORELACJA]

Wydarzenie było częścią obchodów miejskich Narodowego Święta Niepodległości.

W Akademii Nauk Stosowanych Gospodarki Krajowej w Kutnie zorganizowano seminarium naukowe, koncert oraz prezentację musztry paradnej.

Pierwszą częścią było seminarium naukowe, gdzie pięciu prelegentów prezentowało postaci, moim zdaniem ważne, co podzieliła także publiczność, ważne dla nauki, edukacji, kultury w regionie kutnowskim. Całość przedsięwzięcia nawiązywała do zbliżającego się Święta Niepodległości, dlatego też na scenie wystąpił Chór Speranza i Kapela Krośniewiacy z aranżacjami bliskimi sercu wszystkich Polaków. Natomiast, zdecydowanie jeżeli chodzi o widowiskowość, batalion reprezentacyjny Wojska Polskiego zaprezentował wspaniały, profesjonalny pokaz musztry paradnej.

- mówił Zbigniew Bartosiak, wiceprezes Stowarzyszenia Veritas - Nauka, Edukacja, Kultura oraz wykładowca i rzecznik prasowy ANSGK w Kutnie.

Jedną z prelekcji prowadził dr Piotr Stasiak, zastępca dyrektora Muzeum Pałac Saski w Kutnie:

Miałem dzisiaj przyjemność zaprezentować postać chyba najbardziej znaną w Kutnie, honorowego obywatela miasta Kutna doktora Antoniego Troczewskiego, który jest takim modelowym przykładem wręcz i bezprecedensowym zaangażowania w działalność patriotyczną, w przeróżnych dziedzinach aktywności społecznej. Był działaczem związanym z rozwojem oświaty w duchu patriotycznym, zajmował się budową szkół, opieką nad dziećmi, tworzeniem ochronek dla dzieci. Poza tym w duchu narodowej demokracji organizował różne stowarzyszenia, był prezesem straży ogniowej; m. in. dzięki niemu powstał Dom Dochodowy Straży Ogniowej, gdzie prowadzono też szeroką działalność kulturalną. Zatem szereg przedsięwzięć, które miały ożywiać ducha patriotyzmu w społeczeństwie i wśród mieszkańców Kutna.

Podczas wydarzenia odbyła się także krótka prelekcja kutnowskiej straży pożarnej.

Prowadziliśmy krótką prelekcję dotyczącą kampanii 'Czad i ogień. Obudź czujność', którą prowadzi Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kutnie. Kampania dotyczy czadu i bezpieczeństwa właśnie z tym związanego. Czad jest cichym zabójcą, dlatego proponujemy wszystkim słuchaczom zakup czujek dualnych, które nie tylko wykryją tlenek węgla, ale także dym w pomieszczeniu. 

- mówiła starszy strażak, Anna Szczepańska.

Głównym organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Veritas - Nauka, Edukacja, Kultura.

Wydarzenie zostało sfinansowane ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWE FIO na lata 2021-2030. 


 

(Weronika Bartczak)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%