W Kutnie można zobaczyć wyjątkową wystawę 'Byli sąsiadami: ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady”. Jej mobilna wersja była prezentowana już w 21 krajach.
[FOTORELACJA]834[/FOTORELACJA]
W Polsce po raz pierwszy ekspozycję otwarto w styczniu 2022 roku w Muzeum Polaków Ratujących Żydów Podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów.
W tym miesiącu możecie ją zobaczyć w Kutnowskim Domu Kultury.
Wystawa została zorganizowana przez United States Holocaust Memorial Museum w 2013 roku i była pokazywana właśnie w tym muzeum w Waszyngtonie w Stanach Zjednoczonych od 2013 do 2017 roku jako wystawa stała. Potem pomyślano, jak zamknięto tę wystawę stałą, że można by było zrobić z tej wystawy, wystawę mobilną i pokazywać ją w innych krajach. No i w ten sposób właśnie wystawa została przetłumaczona na 10 języków i była prezentowana dotychczas w 21 krajach.
- mówi Bożena Gajewska regionalistka i aktywistka w Sieci Forum Dialogu.
Wystawa poddaje analizie niektóre z kluczowych pytań dotyczących Holokaustu:
Jak to było możliwe? Co sprawiło, że Niemcy i inni przywódcy partii nazistowskich mogli robić to, co chcieli i to, co zrobili, przyglądały się temu miliony ludzi, więc co kierowało, jakie były wybory, dlaczego te postawy były albo obojętne, albo współpracujące wręcz, a co kierowało ludźmi, którzy pomagali, narażając swoje życie? To są takie trudne pytania, ale o tym też trzeba rozmawiać i o tym też trzeba mówić. Po to jest ta wystawa.
W czwartek (03.10.) odbył się wernisaż wystawy, natomiast oglądać ją można do końca października w siedzibie KDK na I piętrze.
Wstęp jest wolny, istnieje też możliwość zwiedzania grupowego, w celu umówienia należy kontaktować się z Bożeną Gajewską pod numerem telefonu: 603 716 132.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tukutno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz