Zamknij

Kościół św. Wawrzyńca w Kutnie – gotycka perełka województwa łódzkiego

11:05, 03.12.2024 KK Aktualizacja: 11:45, 03.12.2024
Skomentuj Województwo Łódzkie Województwo Łódzkie

Kościół Świętego Wawrzyńca w Kutnie to jeden z najważniejszych zabytków w mieście, mający ogromne znaczenie zarówno religijne, jak i historyczne. Jego historia sięga końca wieku XIX, a architektura oraz wnętrze odzwierciedlają zmiany zachodzące w sztuce i kulturze przez wieki.

To trzeci kościół, który stoi na tym miejscu od 1301 roku. Świątynia wymaga stałej opieki konserwatorskiej, aby zachować swoje walory historyczne i artystyczne. Dzięki dotacji z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego przeprowadzone zostały prace konserwatorskie kamiennej posadzki i zabytkowych schodów wejściowych do kościoła.

Przez dobrze ponad wiek, schody, które są wykonane z potężnych kamieni, zaczęły się rozsuwać i pękać. Stało się to nie tylko nieestetyczne, ale też niebezpieczne. Elementy schodów w części zostały wymienione i ułożone na nowo.

- mówi ksiądz Jerzy Swędrowski, proboszcz parafii świętego Wawrzyńca w Kutnie.

Posadzka zrobiona została w wieku XIX, kiedy Polski nie było jeszcze na mapie.- Podczas renowacji okazało się, że jest ona ułożona z 8 rodzajów marmuru.

– dodaje ksiądz Swędrowski.

Wnętrze kościoła Świętego Wawrzyńca jest pełne cennych dzieł sztuki, w tym rzeźb, malowideł i witraży. Szczególne miejsce w kościele zajmuje ołtarz główny, który jest prawdziwym arcydziełem barokowej sztuki sakralnej. Nie wiadomo dokładnie kiedy w Kutnie powstała parafia i kiedy wybudowano tu pierwszy kościół.

Pierwsza wzmianka o parafii p.w. św. Wawrzyńca męczennika pochodzi z 1301 roku. W czasie II wojny światowej kościół został zdewastowany. Niemcy urządzili w nim magazyn zboża, a przedmioty liturgiczne rozkradziono. Byli w nim także przetrzymywani kutnowscy Żydzi. W tym roku rozpoczęła się renowacja trzech par drzwi wejściowych przy zabytkowych drzwiach wejściowych do świątyni.

W połowie grudnia drzwi powinny wrócić na swoje miejsce. Myślimy również o renowacji stalli i ławek. Chcemy odkrywać piękno tej świątyni, które pokrywa się patyną wieku, więc trzeba je oczyszczać.

- mówi ksiądz Swędrowski.

Samorząd Województwa Łódzkiego na prace konserwatorskie i renowacyjne w kutnowskiej świątyni do tej pory przekazał ponad 416 tysięcy złotych.

​źródło: Województwo Łódzkie 

(KK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%