Kolędowanie to jedna z najpiękniejszych tradycji Świąt Bożego Narodzenia, która łączy pokolenia i tworzy niezapomnianą atmosferę.
Rodzinne kolędowanie to doskonała okazja, by spędzić wspólny czas z najbliższymi, dzieląc się radością i śpiewając tradycyjne kolędy przy wigilijnym stole.
Jest to jedna z najstarszych tradycji, która łączy ludzi i wprowadza ich w magiczny nastrój świąt.
W mniejszych miejscowościach i na wsiach można spotkać kolorowe korowody kolędników.
Bardzo ciekawym też obrzędem są obchody kolędników. I w dawnych czasach ludzie wierzyli w magiczną moc sprawczą i chodzeniem tym po kolędzie chcieli zapewnić sobie lepszą przyszłość. I w kolędowaniu brali udział przeważnie chłopcy i mężczyźni. Obecnie, jeżeli jest to jeszcze kultywowane na wsiach, to biorą udział w tym dzieci. I zgodnie z tradycją w skład grupy kolędników wchodzą symbolizujące siłę, zdrowie i płodność zwierzęce maszkary.
- opowiada Sylwia Kacalak, etnolog z Muzeum Pałac Saski w Kutnie.
Wspólnie z synem kolęduje wokalistka z Zespołu Ludowego Leszczynianki - Monika Sałamacha.
Mój mały Julian też chodzi do szkoły muzycznej, też ma 12 lat. No i właśnie, kiedy przystępujemy do śpiewania kolęd, zasiada do fortepianu i gra. Oczywiście też śpiewa, ale wszystkie kolędy, nawet tutaj w Leszczynku, żeśmy śpiewały, śpiewał z nami razem z zespołem kolędy, także cały czas ta tradycja jest utrzymywana od najmniejszego tak naprawdę, bo wydaje mi się, że jakbyśmy to odpuścili i tą tradycję byśmy zaniedbały, to ona zginie.Po prostu nie będzie, bo dzieci w ogóle teraz nie ciągnie do tego. No chyba, że tak jak mówię, dzieci chodzą do szkoły muzycznej, czy rodzice pielęgnują, to babcie pielęgnują nasze.
Warto pielęgnować tę tradycję, zwłaszcza w gronie dzieci, które w ten sposób uczą się wartości związanych z Bożym Narodzeniem – miłości, jedności i pokoju.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz