Zamknij

50 lat temu odszedł Lechosław Wituszyński - pionier kultury i ogrodnictwa w Kutnie

12:31, 30.12.2024 Aktualizacja: 07:19, 02.01.2025
Skomentuj archiwum rodzinne Rafała Wituszyńskiego archiwum rodzinne Rafała Wituszyńskiego

Dziś chciałabym przypomnieć postać, którą zapewne już niewielu mieszkańców Kutna pamięta. 50 lat temu, 30 grudnia 1974 roku, zmarł Lechosław Wituszyński. Jego życiorys poznałam dzięki synowi Lechosława - Rafałowi Wituszyńskiemu, któremu dziękuję za przyjazd do Kutna, poświęcony czas, niezwykłe spotkanie, pokazane dokumenty i fotografie oraz opowieść Rafała o Ojcu - Lechosławie Wituszyńskim.

Lechosław Mirosław Kazimierz Wituszyński urodził się 2 listopada 1942 roku w Koserzu (obecnie gmina Chodów). Jego rodzicami byli Bolesław i Wanda Wituszyńscy. Ukończył Szkołę Podstawową w Czerwonce, a następnie w 1960 roku ukończył Państwowe Liceum Ogólnokształcące im. J.H. Dąbrowskiego w Kutnie. Uczył się także w Szkole Muzycznej w Kutnie. Grał na pianinie i akordeonie.

Po maturze studiował w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie w latach 1961-1968na Wydziale Ogrodniczym (studiów nie ukończył). Po powrocie do Kutna działał społecznie. Był inicjatorem założenia kabaretu "Pingwinek" (1970 rok) w "Dąbrowszczaku", a także jego opiekunem i reżyserem. Kabaret działa do dziś... Był niezwykle zaangażowany w działalność harcerską w Związku Harcerstwa Polskiego jako harcmistrz (zobowiązanie instruktorskie złożył w 1964 roku, a stopień harcmistrza uzyskał w maju 1974 roku).

Był bardzo lubianym przez młodzież skupioną w drużynie harcerskiej I LO im. J.H. Dąbrowskiego w Kutnie. Oprócz działalności harcerskiej na miejscu, często wyjeżdżał z harcerzami na obozy poza miasto, przeważnie do Zuzinowa.

Pracował w swoim gospodarstwie ogrodniczym w Gołębiewie Nowym 5 niedaleko Kutna, gdzie rozpoczął uprawę róż i założył sad. W 1969 roku wziął ślub z Janiną Kaczorkiewicz, z którą miał dwoje dzieci: Rafała i Sylwię. Za swoją działalność otrzymał odznakę Zasłużony Działacz Kultury.

Zginął w wypadku samochodowym 30 grudnia 1974 roku. Został pochowany w rodzinnym grobie na cmentarzu parafialnym w Kutnie. Lechosław Wituszyński był inicjatorem pierwszej wystawy róż „na górce”, czyli w Klubie Międzyspółdzielnianym przy ul. Sienkiewicza w Kutnie.

Wystawę róż zorganizował we współpracy z Franciszką Gondek, kierowniczką Klubu Międzyspółdzielnianego i dzięki społecznemu zaangażowaniu producentów róż regionu kutnowskiego. Co ciekawe, Lechosław Wituszyński był projektantem tej wystawy róż, o czym napisała Franciszka Gondek w Kronice Klubu Międzyspółdzielnianiego.

opracowała: Bożena Gajewska

(KK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tukutno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%