Zamknij

Gotycka perła Łódzkiego: odkryj legendy Zamku w Oporowie [ZDJĘCIA]

10:45, 18.01.2025 Aktualizacja: 08:29, 20.01.2025
Skomentuj Województwo Łódzkie Województwo Łódzkie

Województwo Łódzkie zachęca do odwiedzin kolejnych, ciekawych miejsc w regionie. W powiecie kutnowskim w Oporowie mieści się zamek, który jest gotycką perełką Łódzkiego. To prawdziwa perła wśród polskich zamków.

[FOTORELACJA]1038[/FOTORELACJA]

Zamek jest najlepiej zachowaną rezydencją rycerską w Polsce, z historią sięgającą XV wieku. 

W czasach wojen szwedzkich, Szwedzi tędy przechodzili, ale skupili się na klasztorze, na jego zawartości, skarbach i tak tam różne wypadki były. Akurat w Oporowie w tym czasie właściciel nie mieszkał, mieszkał  jakiś zarządca, widocznie niczego bardzo cennego wewnątrz nie było. Szwedzi spalili miasteczko, poszli dalej. Troszkę tutaj coś zniszczyli, w bramie są ślady spalenizny, jednakże zamek się nie spalił, więc to nasze szczęście. Dzięki temu zachowało się mnóstwo takich detali architektonicznych, które można szukać też już w innych zamkach prywatnych w Polsce.

 - mówi Anna Majewska – Rau dyrektor Muzeum Zamku w Oporowie.

Od 1949 roku w murach zamku mieści się Muzeum posiadające w swych zbiorach niezwykle cenne dzieła, zarówno polskich, jak i zagranicznych artystów. 

Mamy tu renesansowe stropy w trzech salach, które się zachowały. Ich datowanie jeszcze nie jest rozstrzygnięte, bo być może część z nich pochodzi jeszcze z okresu średniowiecza, ale już sam fakt istnienia tych stropów, jakich prószą szukać o architekturze świeckiej, podnosi rangę tego zabytku niewątpliwie. Mamy także zachowane inne elementy detali z późniejszych okresów, czyli XVIII-XIX-wieczne parkiety na przykład, stolarkę drzwiową, nawet zamki niektóre mechaniczne działają, do dziś używamy.Sama brama wyjściowa do zamku z lat 40. XIX wieku z ogromnym kluczem, który jeszcze działa.

Wokół zamku rozpościera się piękny park o powierzchni 10 hektarów, w którym występuje wiele rzadkich gatunków drzew i roślin, a także dwa stawy i fosa. 

Nasz zamek jest bardzo urokliwy. Praktycznie, poza małymi elementami dokładanymi przez kolejnych właścicieli, zamek możemy oglądać w stanie niezmienionym od XV wieku. W siedmiu salach pokazujemy jak mogły wyglądać dawne wnętrza dworskie, począwszy od czasów średniowiecza aż po późny wiek XIX. Wszyscy, którzy nas odwiedzą mogą zobaczyć jak mieszkało rycerstwo i jak żyła dawna szlachta.

- dodaje Mateusz Szwarc, asystent muzealny Muzeum Zamku w Oporowie. 

Oporowski zamek może poszczycić się długą historią, także tą wywodzącą się z legend.     

Jedna z nich głosi, że na terenie zamku istniało podziemne przejście, które łączyło obiekt z klasztorem oo. Paulinów.  Miało być to miejsce schadzek pary kochanków – pięknej kasztelanki oraz zakonnika.

Pewnego dnia nad zamkiem w Oporowie miała rozpętać się burza. Piorun uderzył w sklepienie tunelu, powodując jego zawalenie, a także śmierć kobiety. Wielu twierdzi, że duch kasztelanki po dziś dzień straszy odwiedzających.

(Weronika Olejniczak/Województwo Łódzkie)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tukutno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%