Wkrótce ruszy kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego. Będzie to odnowiona odsłona. Głosowanie i składanie wniosków online czy podział województwa na subregiony to tylko niektóre z nadchodzących zmian. Wszystko po to, by więcej zaangażowanych mieszkańców mogło korzystać z efektów partycypacji społecznej.
Budżet Obywatelski dla Łódzkiego to inicjatywa, która pozwala realizować nawet najśmielsze pomysły mieszkańców.
Budżet Obywatelski Województwa Łódzkiego to jest to narzędzie, które jest dedykowane właśnie mieszkańcom naszego województwa, bo to oni wiedzą najlepiej, jakie potrzeby są jeszcze na terenie naszego województwa, czego im brakuje, jakie projekty chcieliby, aby były realizowane na terenie naszego województwa. To jest narzędzie, które od wielu lat już funkcjonuje w przestrzeni samorządów. W województwie łódzkim również cieszymy się z tego faktu, że mamy budżet obywatelski, natomiast niestety ostatni czas to nie był najlepszy czas dla budżetu obywatelskiego województwa łódzkiego, dlatego chcemy przywrócić go na dobre tory i chcemy zrobić drugie, mam nadzieję lepsze otwarcie tego narzędzia.
- mówi mówi marszałek Województwa Łódzkiego Joanna Skrzydlewska.
Jedną z nowości jest głosowanie online. Przez Internet będzie można też zgłaszać swoje propozycje projektów.
Uprościliśmy formularz z ośmiu stron do dwóch. Po drugie składanie wniosków online. Czyli jakby szybka, przejrzysta procedura. Każdy będzie mógł zrobić z telefonu czy z komputera w domu. Oczywiście ciągle zostawiamy tą formę papierową. Zobaczymy, jak to będzie procentowo wyglądało w tej edycji, czy będziemy w następnych latach szli w jedną stronę, czy nadal będzie ta hybryda. Tak samo z głosowaniem nadal w formie papierowej.
- mówi Damian Raczkowski z Wydziału Społeczeństwa Obywatelskiego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.
Na potrzeby składania projektów i głosowania, Województwo Łódzkie zostało podzielone na pięć subregionów:
- sieradzki, obejmujący powiaty łaski, pajęczański, poddębicki, sieradzki, wieluński, wieruszowski oraz zduńskowolski,
- skierniewicki, obejmujący powiaty kutnowski, łęczycki, łowicki, rawski, skierniewicki oraz miasto Skierniewice,
- piotrkowski, obejmujący powiaty bełchatowski, opoczyński, piotrkowski, miasto Piotrków Trybunalski, radomszczański oraz tomaszowski,
- łódzki, obejmujący powiaty brzeziński, łódzki wschodni, pabianicki oraz zgierski,
- miasto Łódź.
Dodatkowo mieszkańcy będą mogli składać swoje projekty i głosować na zadania w puli wojewódzkiej.
Zwiększono też maksymalną kwoty na realizację tzw. zadań miękkich, czyli na przykład pikników i imprez. Wprowadzono również możliwość zgłaszania drobnych zadań inwestycyjnych do 120 tysięcy złotych w subregionach.
Do wykorzystania województwo przeznacza 8 milionów złotych. Projekty będzie można zgłaszać prawdopodobnie w połowie marca.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz