Zamknij

Inspirujące historie i praktyczne wskazówki – podsumowanie konferencji w SOSW nr 2 w Kutnie

18:55, 22.01.2025 Aktualizacja: 19:05, 22.01.2025
Skomentuj

Dziś (22.01.) w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 Kutnie odbyła się konferencja na temat: "Czego warto uczyć wyjątkowe dzieci, by poradziły sobie na rynku pracy przyszłości?" Jednym z prelegentów na wydarzeniu był Jan Mela - podróżnik, działacz społeczny i mówca motywacyjny.

[FOTORELACJA]1046[/FOTORELACJA]

Kutnowski ośrodek każdego roku organizuje podobne wydarzenia, które mają na celu dać wsparcie rodzicom i nauczycielom tych wyjątkowych dzieci. 

Jedna z prelegentek Dorota Podgórska-Jachnik prof. Uniwersytetu Łódzkiego stworzyła swoisty poradnik dla rodziców i nauczycieli, aby przybliżyć zróżnicowane potrzeby edukacyjne dzieci. 

Podczas swojej prelekcji poruszyła istoty temat samooceny. 

Publikacja oparta jest zarówno na wiedzy naukowej, z zakresu psychologii, z zakresu pedagogiki, pedagogiki specjalnej, jak i właśnie tych różnych doświadczeniach, o których tutaj mówiłam. Dlatego bardzo szybko okazało się, że właściwie są to takie, powiedziałabym, wskazania uniwersalne. Wszyscy mamy możliwość kształtowania samooceny naszych dzieci, powiedzenia im, że mogą wszystko, a więc budowania tej wiary pozytywnej samooceny. Wszyscy mamy możliwość kształtowania ich postawy, kreatywności, przedsiębiorczości, wspomagania ich w wyborach i właśnie o to chodzi.

Jan Mela zebranym opowiedział, o tym jak przekuć swoje deficyty i braki w sukces i jak się nie poddać. 

W moim życiu bardzo pomagały mi przykłady ludzi z podobnymi niepełnosprawnościami, czasami można powiedzieć z poważniejszymi niepełnosprawnościami. Ludzie, którzy, można by powiedzieć, mieli czy mają świetne powody do tego, żeby się załamać, żeby się wycofać z życia sportowego, społecznego, zawodowego, a tego nie zrobili, żyją aktywnie i zamiast się skupiać na swoich ograniczeniach, skupiają się na możliwościach, na szansach. I przykłady takich ludzi, ale realnych w moim otoczeniu, gdzieś wielokrotnie mnie pchały do takiej myśli, jeżeli  ta osoba tak może, daje radę, to właściwie te moje bariery to są jakieś wymówki i może warto zmienić podejście do życia, więc myślę, że to otoczenie i te relacje społeczne mają fundamentalny wpływ na to, jak podchodzimy do życia.

Na konferencji obecna była także Lidia Leśniewicz - dyrektor Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Zgierzu, która przypominała, jak ważna jest gotowość do zmiany i start w dorosłe życie.

Żyjemy w rzeczywistości zmieniającej się, w rzeczywistości, która wymaga od nas permanentnego dostosowywania się do nowych warunków, do nowych okoliczności, zmieniają się zawody, mamy sztuczną inteligencję, która w tej chwili już zastępuje człowieka w wielu zawodach technicznych i młodzi ludzie, uczniowie muszą być przygotowani do tej zmiany, a więc szkoła musi być taką agendą, która łączy wyzwania z ówczesnego świata i buduje gotowość do zmiany.

Obecni na wydarzeniu prelegenci Jan Mela i dr Karolina Gniazdowska swoja postawą  każdego dnia pokazują w jaki sposób można modelować swoje życie, by pomimo wielu przeciwności odnieść sukces. 

 

 

 

 

 

 

 

(KK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%