Rozpoczął się nowy rok, a wraz z nim - pojawiają się noworoczne postanowienia. Większość nich jest powtarzalna, co roku słyszymy od ankietowanych podobne frazy. Jednak grupą, u której te deklaracje się wyróżniają, jest młodzież. Sprawdziliśmy więc, jakie są najpopularniejsze plany nastolatków w związku z wejściem w kolejny rok.
Zanim jednak pojawią się statystyki - zaczniemy od sposobu formułowania celów, jaki może być przydatny przy stawianiu sobie postanowień noworocznych. Według stworzonej przez George'a T. Dorana teorii*, istnieje pięć cech, dzięki spełnieniu których powodzenie realizacji postanowień jest bardziej prawdopodobne. Dobrze sformułowane cele, wg. schematu "S.M.A.R.T." powinny być: skonkretyzowane, mierzalne, osiągalne, istotne i terminowe.
Wśród założeń na nowy rok, przedstawianych przez dorosłych, pojawiają się takie kwestie jak: dbanie o rozwój osobisty, większa aktywność sportowa czy rzucenie nałogu. Jednak postanowienia młodzieży nie dotyczą jedynie życia prywatnego, ale również obszaru szkolnego. Na pierwszym miejscu listy stworzonej na podstawie informacji od pytanych uczniów, znalazła się poprawa wyników w nauce, na kolejnym pielęgnowanie zdrowych nawyków i dbanie o siebie, na trzecim miejscu natomiast analiza postępowania i chęć bycia dobrym człowiekiem, robienie większej liczby dobrych uczynków. Przy tym punkcie warto na moment się zatrzymać, bo w naszym regionie młodzież realizuje to postanowienie cały rok: kilka dni temu została podsumowana "Akcja Bożonarodzeniowa" młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego im. J.H. Dąbrowskiego w Kutnie. W ramach programu "Zwolnieni z teorii" odbywały się kiermasze, na których można było nabyć ozdoby świąteczne, wspierając jednocześnie Hospicjum Kutnowskie. Mówimy o tym w kontekście postanowień noworocznych, ponieważ na kolejne miesiące planowana jest kontynuacja akcji.
Przypominamy, że kończy się nasza akcja Bożonarodzeniowa, lecz nie projekt! Mamy nadzieję, że zaangażowane do tej pory osoby wciąż będą z nami współpracować, a Państwo zostaną z nami i będą wspierać nasze dalsze poczynania!
- przekazuje zespół projektowy "MY dla hospicjum". Zaangażowane w inicjatywę osoby możecie znaleźć tutaj: facebook.
Jak możemy zauważyć, postanowienia noworoczne młodzieży z naszego regionu to nie tylko teoria, ale również praktyka. Pozostaje życzyć realizacji ich wszystkich w 2024 roku.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz