Zamknij

Kolejny krok ku elektrowni jądrowej. Zaprezentowano projekt ustawy. "Taka kasa"

08:00, 07.09.2024 red.
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pej.pl Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pej.pl

W nadchodzących latach polski rząd planuje przeznaczyć aż 60,2 miliarda złotych na budowę nowych elektrowni jądrowych. Środki te mają być przeznaczone na finansowanie projektu w okresie od 2025 do 2030 roku. Projekt ustawy w tej sprawie został opublikowany w Rządowym Centrum Legislacji.

Oficjalnie rozpoczęto budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która ma generować do 3750 MWe mocy. Jak wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ), które jest odpowiedzialne za projekt, spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) potrzebuje zapewnienia finansowania, aby uniknąć ryzyka opóźnień lub przerwania realizacji projektu.

Zgodnie z założeniami, Skarb Państwa ma zapewnić 30 procent potrzebnego kapitału, natomiast pozostała część ma zostać pokryta z kapitału obcego, na przykład przez Export-Import Bank of the United States. Wkład własny musi zostać wniesiony, zanim zostaną zaciągnięte zobowiązania finansowe zewnętrzne.

Projekt ustawy przewiduje dokapitalizowanie PEJ na kwotę 60,2 miliarda złotych w latach 2025-2030. W uzasadnieniu resort klimatu zaznacza, że obecnie brak jest przepisów umożliwiających wsparcie na takim poziomie, a nowa ustawa ma wypełnić tę lukę.

Przyspieszenie prac i wsparcie dla strategicznego projektu

Polskie Elektrownie Jądrowe w opublikowanym w poniedziałek komunikacie poinformowały o przyspieszonych pracach nad projektem ustawy. Maciej Bando, pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, podkreślił, że rząd zabezpieczył około 60 miliardów złotych na wsparcie tego strategicznego projektu w latach 2025-2030.

Dodatkowo, spółka PEJ zwróciła się do prezesa Państwowej Agencji Atomistyki (PAA) z prośbą o ocenę metodyki klasyfikacji systemów bezpieczeństwa, która obejmuje ocenę systemów oraz elementów konstrukcji reaktora AP-1000. Trzy takie reaktory mają być wykorzystane w budowanej elektrowni. PAA potwierdziła, że metodyka zaproponowana przez PEJ jest zgodna z obowiązującymi przepisami.

Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) z 2020 roku, planowana jest budowa dwóch elektrowni jądrowych o łącznej mocy 6-9 GW. Inwestorem i operatorem ma być w 100 procentach należąca do Skarbu Państwa spółka Polskie Elektrownie Jądrowe. Partnerem w budowie pierwszej elektrowni, która powstanie w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu, będzie konsorcjum Westinghouse-Bechtel.

(red.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%