Zamknij

Koniec taniego ogrzewania? Unijne przepisy uderzą po kieszeni Polaków

12:00, 20.02.2025
Skomentuj Fot. Pixabay Fot. Pixabay

W 2027 roku wejdą w życie unijne przepisy dotyczące opłat za ogrzewanie gazem i węglem. Nowe regulacje mogą znacząco podnieść koszty ogrzewania domów. W Polsce pojawiają się głosy sprzeciwu wobec tych zmian, a politycy apelują o ich opóźnienie.

Jak podaje portal dorzeczy.pl, od stycznia 2027 roku zacznie obowiązywać system ETS2, który nałoży dodatkowe koszty na osoby ogrzewające swoje domy gazem i węglem. Nowe regulacje to element rozszerzonego Europejskiego Systemu Handlu Emisjami, mającego na celu ograniczenie emisji CO₂.

Zgodnie z nowymi zasadami, każdy użytkownik korzystający z tradycyjnych źródeł ogrzewania będzie zobowiązany do uiszczania comiesięcznej opłaty. Szacuje się, że jej wysokość może wynosić około 100 złotych, choć nie wyklucza się, że w praktyce będzie wyższa.

W efekcie koszty ogrzewania budynków mogą wzrosnąć o kilkadziesiąt procent, co uderzy szczególnie w mniej zamożne gospodarstwa domowe.

ETS2 pod ostrzałem krytyki. Czy przepisy zostaną opóźnione?

W Unii Europejskiej coraz głośniej mówi się o przesunięciu terminu wejścia w życie nowych regulacji. W Polsce sprzeciw wobec ETS2 wyraziła minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Podobne stanowisko przedstawił także marszałek Sejmu i kandydat na prezydenta Szymon Hołownia, który skrytykował system, określając go jako „zieloną transformację robioną siłą i kosztem najbiedniejszych”.

Podkreślił on również, że inwestycje klimatyczne w Unii powinny przekładać się na korzyści dla obywateli – wyższe wynagrodzenia, niższe rachunki za energię oraz lepsze warunki pracy.

Jego słowa wywołały spore zainteresowanie, ponieważ Polska, podobnie jak inne kraje UE, zobowiązała się do wdrożenia nowych regulacji.

Komisja Europejska naciska na kraje członkowskie

Warto przypomnieć, że już w lipcu 2024 roku Komisja Europejska wszczęła postępowanie wobec Polski oraz 25 innych krajów unijnych w związku z opóźnieniami we wdrażaniu unijnych przepisów dotyczących systemu ETS2.

Choć obecnie obowiązuje harmonogram zakładający wprowadzenie opłat w 2027 roku, presja społeczna oraz sprzeciw części polityków mogą wpłynąć na ewentualne zmiany w terminie wdrożenia nowego systemu.

(Źródło: dorzeczy.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%