Od kilku lat hulajnogi elektryczne podbiły ulice miast. Pojawiły się też przepisy, które precyzują, gdzie i jak można poruszać się hulajnogą.
Niestety, wciąż wiele osób ignoruje te zasady, co prowadzi do niebezpiecznych sytuacji.
Najważniejsze zasady przypomina asp. Daria Olczyk, oficer prasowy KPP w Kutnie:
Po pierwsze, dopuszczalna prędkość z jaką można poruszać się hulajnogą elektryczną i urządzeniami takiego transportu osobistego to 20 km/h. Korzystać z hulajnogi elektrycznej na drogach publicznych może każdy, kto ukończył 18. rok życia, ale osoby, które są poniżej tego wieku muszą uzyskać kartę rowerową albo prawo jazdy co najmniej kategorii AM, A1 lub B1. Zabronione jest korzystanie z hulajnogi elektrycznej na drogach publicznych przez dzieci poniżej 10. roku życia i o tym też warto pamiętać. Wyjątkiem od tej zasady jest oczywiście poruszanie się na hulajnodze w strefie zamieszkania pod opieką osoby dorosłej.
Zasady poruszania się hulajnogą są zbliżone do tych skierowanych dla rowerzystów:
Kierujący hulajnogą elektryczną korzysta z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone. Gdy brak jest drogi dla rowerów, kierujący hulajnogą powinien korzystać z jezdni, o ile dopuszczalna prędkość na tym odcinku nie jest większa uwaga niż 30 km/h. W przypadku, gdy brak jest drogi dla rowerów, a na jezdni dozwolony jest ruch, który przekracza te 30 km/h, wyjątkowo można skorzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, ale i tutaj jest taki warunek, jedynie z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego i z zachowaniem szczególnej ostrożności oraz obowiązkiem ustąpienia pierwszeństwa pieszym i nieutrudniania im ruchu. To jest bardzo ważne, bo pierwszeństwo na chodniku mają osoby piesze.
To modna i wygodna forma transportu, pamiętajmy jednak o zachowaniu bezpieczeństwa.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz