Dziś obchodzimy Światowy Dzień Czekolady – coroczne święto przypadające 7 lipca, upamiętniające przybycie czekolady do Europy w XVI wieku. Mimo iż jako pierwsi na starym kontynencie czekoladę pili Hiszpanie to nasz region również ma z nią wiele wspólnego.
Muzeum Pałac Saski w Kutnie ma wyjątkowy powód, by włączyć się w to słodkie święto. Jak się okazuje, to właśnie postać króla Augusta III Sasa – jednego z bohaterów ekspozycji muzealnej – wprowadziła zwyczaj picia czekolady na ziemiach polskich w XVIII wieku.
Tym elementem łączącym Muzeum Pałac Saski w Kutnie z czekoladą jest postać króla Augusta III Sasa. Dlatego, że to właśnie ten król rozpowszechnił picie czekolady na ziemiach polskich. Było to oczywiście w XVIII wieku. Wcześniej nie znano tego napoju na ziemiach polskich, nie pijano go. Czekolada wówczas była tylko w formie płynnej, oczywiście znana. I nie smakowała tak jak dzisiejsza czekolada, zupełnie były to smaki zupełnie inne. Tę czekoladę przyrządzano z przyprawami typu chili, kardamon.
- mówił Kamil Kobus z Muzeum Pałac Saski w Kutnie
A sama czekolada nie była jedynie drogim napitkiem, ale i również środkiem medycznym:
Nie była wcale słodka, była to forma gorzkiego napoju o ostrawym smaku. Myślę, że na dzisiejsze podniebienia nie do końca by nam to smakowało. Dopiero w późniejszym okresie zaczęto tę czekoladę dosładzać, na początku miodem. Później, dosyć późno bo w XIX wieku było to mleko, ośle na początku. A tabliczka czekolady w formie taką, jaką znamy ją dziś, też pojawiła się dopiero w XIX wieku. Oczywiście traktowano ją jako środek leczniczy. Była niedostępna dla wielu osób, bo bardzo droga, bardzo ekskluzywna. Także dwory królewskie i arystokracja się u nią raczyły, a my dopiero troszeczkę później.
Choć Światowy Dzień Czekolady przypada właśnie dziś, Muzeum Pałac Saski świętowało go już w kwietniu, organizując dwudniowy Festiwal Czekolady (12–13 kwietnia), który cieszył się ogromną popularnością wśród mieszkańców Kutna.
Przeciętny Europejczyk zjada około 5,2 kg czekolady rocznie.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz