Zamknij

45 milionów dla folkloru. Łowicz buduje centrum

11:50, 08.07.2025 Aktualizacja: 12:04, 08.07.2025
Skomentuj

To już oficjalne - w Łowiczu powstanie Centrum Folkloru i Kultury Ludowej Województwa Łódzkiego. Inwestycja o wartości 45 milionów złotych ma być gotowa pod koniec 2028 roku.

Budynek stanie przy ulicy Starorzecze, obok kina Fenix i Łowickiego Ośrodka Kultury. W środku zaplanowano m.in. salę widowiskową, przestrzeń wystawową, warsztatową oraz taras widokowy na dachu.

Decyzję o budowie ogłosiła marszałek województwa łódzkiego Joanna Skrzydlewska:

Folklor oczywiście to jest nasza tradycja, ale to jest również opowieść o nas samych, jakimi ludźmi my jesteśmy, jakimi ludźmi są Polacy. A Polacy to jest wspaniały naród, naród dumny, otwarty, nowoczesny, pracowity, który właśnie ma te wspaniałe tradycje i to wspaniałe dziedzictwo kulturowe, to te nasze piękne tańce, oberki już tutaj słyszałam, pieśni, hafty, to wszystko co możemy przekazywać z pokolenia na pokolenie, o czym nie możemy zapominać. A teraz jeszcze będziemy mieli jedno wspaniałe miejsce, w którym będziemy mogli tego dotknąć, zobaczyć.

Wystawy będą prezentować bogactwo folkloru czterech regionów województwa: łowickiego, opoczyńskiego, sieradzkiego i łęczyckiego.

Budowa wpisuje się w program rewitalizacji Łowicza.

Burmistrz Łowicza Mariusz Siewiera podkreśla, że to inwestycja wyjątkowa zarówno dla miasta, jak i całego regionu.

Dziś mamy już oficjalne potwierdzenie — inwestycja o wartości 45 milionów złotych! To naprawdę ogromna kwota.

Ponad 38 milionów to dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego, za co serdecznie dziękujemy zarządowi województwa łódzkiego, na czele z panią marszałek Joanną Skrzydlewską. Nie możemy też zapomnieć o Ministerstwie Kultury, które również pozytywnie zaopiniowało projekt. Ta rządowa administracja patrzy przychylnie na Łowicz. Z pewnością w realizacji inwestycji pojawią się nasze tradycyjne łowickie wycinanki, hafty oraz pasiaki — prawdziwe skarby ludowej sztuki. To wspaniałe dopełnienie naszych planów wpisania tradycji Bożego Ciała na Międzynarodową Listę UNESCO.

W konferencji wzięli udział mieszkańcy miasta, członkowie zespołu Ksinzoki oraz mali artyści z dziecięcego zespołu ludowego Koderki.
 

(KK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%