Zamknij

Szlakiem Wakacyjnego Rekonstruktora - Wyprawa do gabinetu Średniowiecznego cyrulika

20:00, 09.07.2025 Aktualizacja: 15:52, 10.07.2025
Skomentuj PESTIS - Grupa Rekonstrukcji Historycznej PESTIS - Grupa Rekonstrukcji Historycznej

Co środę, po 19:00 w Radiu Q na 100.7 FM możecie wysłuchać audycji "Szlakiem Wakacyjnego Rekonstruktora". Prowadzący przybliżają tematykę rekonstrukcji historycznej i rozmawiają o wyjazdach i przygodach jakie towarzyszą rekonstruktorom w ich pracy.

Tym razem studiu odwiedzili członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Pestis: Edyta Gustowska, Radosław Gustowski, Emma Makkink i Katarzyna Makkink.

Motywem przewodnik audycji było życie w czasach wczesnego średniowiecza.

Średniowiecze nie było takimi ciemnymi wiekami. Bardzo dużo ciekawych rzeczy, z których przeciętny śmiertelnik sobie nie zdaje sprawy. Począwszy od strojów, życia ludzi, możliwości jakie dawało wtedy współgranie z naturą, po wiarę, bo ta była zupełnie inna, nie było kościoła katolickiego wtedy jeszcze w tych czasach na terenach polskich. Po wszystkie inne rzeczy, które dawały ludziom możliwość współżycia razem z naturą. Niekoniecznie w miastach, w zamkach i tak dalej. 

- mówił Radosław Gustowski.

Podczas audycji Pani Edyta Gustowska opowiedziała o tym jak wyglądały oraz jak szyje się stroje na podobieństwo wczesnego średniowiecza.

Stroje średniowieczne nie należą do tanich strojów, tak jak stroje rekonstruktorów z różnych innych epok. Suknia damska to jest koszt około 600-700 zł. Strój męski, czy spodnie, czy szata wierzchnia, to też jest koszt, gdzieś tam 600 zł. Natomiast tą osobą, która tworzy stroje w większości jestem ja. Gdyby w średniowieczu ludzie znali maszynę do szycia, to pewnie by na niej szyli. W związku z czym ja wykorzystuję maszynę, ale oczywiście wszystkie wykończenia są ręcznie, już poza jakimiś tam mechanizmami elektrycznymi. Natomiast te stroje, które my mamy, my tak naprawdę nie wiemy, czy one faktycznie tak wyglądały, dlatego że wszystkie wykopaliska, wszystkie tutaj badania archeologiczne, one pokazują nam osoby wysoko urodzone. W związku z czym my tak do końca też chyba nie wiemy, jak wyglądał ten typowy chłop, jak wyglądała typowa chłopka.

Poruszyliśmy również temat rekwizytów oraz pokazów, jakie wykonuje grupa.

A więc są to narzędzia naprawdę bardzo przerażające, bo to są długie noże, szczypce, które my używamy do wyrywania zębów, do przecinania ran, czy nawet igły, które są igłami z miedzi. mamy ten super wóz średniowieczny, zrekonstruowany na wzór tych wozów średniowiecznych, który jest nieśmiertelny, jeździ z nami od początku, czyli już od 7 lat.

To była audycja "Szlakiem Wakacyjnego Rekonstruktora" A jeśli macie ochotę na więcej podobnych historii, to koniecznie słuchajcie Radia Q w każdą środę o 19:00 na 100,7 FM.

Poniżej możecie wysłuchać audycji z 9 lipca:

 

(Bartłomiej Nowaczyński)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tukutno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%