Zamknij

Wnioski o świadczenie wspierające można składać po decyzji WZON - komunikat ZUS

11:39, 05.01.2024 Aktualizacja: 11:56, 05.01.2024
Skomentuj ZUS Łódź, Freepik ZUS Łódź, Freepik

1 stycznia 2024 r. weszła w życie ustawa o świadczeniu wspierającym skierowana do osób z niepełnosprawnościami, które ukończyły 18 lat.  Do ZUS wpłynęło 150 wniosków o świadczenie wspierające. 

Jak informuje Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS woj. łódzkiego, wnioski, które wpłynęły są niekompletne:

Widzimy jednak, że są one niekompletne, ponieważ wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności, czyli tzw. WZONy, nie rozpatrzyły jeszcze wniosków o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia. Przypominam, że ZUS jest na ostatnim etapie ubiegania się o świadczenie. Najpierw należy złożyć do wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności wniosek o wydanie decyzji o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia. W decyzji tej WZON określi poziom potrzeby wsparcia w skali od 0 do 100 punktów i dopiero jak ta decyzja WZON stanie się ostateczna należy złożyć wniosek do ZUS o przyznanie świadczenia wspierającego.

Jeśli osoba z niepełnosprawnością najpierw złoży do ZUS wniosek o świadczenie wspierające bez wydanej decyzji  przez WZON o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia, ZUS zgodnie z przepisem pozostawi taki wniosek bez rozpatrzenia.

Wniosek do ZUS należy złożyć w ciągu 3 miesięcy od dnia, w którym decyzja WZON stała się ostateczna. Jeżeli wniosek zostanie złożony w ciągu tych 3 miesięcy ZUS przyzna świadczenie wspierające z wyrównaniem od dnia od którego WZON przyznał uprawniające punkty. Trzeba zwrócić uwagę, że nie każdy będzie miał prawo do świadczenia od 2024 roku. Świadczenie wspierające jest wprowadzane w trzech etapach. Osoby z ilością od 87 do 100 punktów mogą ubiegać się o nie od 2024 roku, osoby, które uzyskają od 78 do 86 punktów od 2025 roku, natomiast osoby, które uzyskają od 70 do 77 punktów od 2026 roku.

ZUS będzie wypłacać świadczenie wspierające przelewem na numer rachunku bankowego w Polsce, który osoba z niepełnosprawnością poda we wniosku.

(Weronika Bartczak)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%