Wiadomości

Zamknij

[ZDJĘCIA] Piękny jubileusz OSP Wierzbie - jednostka kończy 100 lat!

Kinga Sikora Kinga Sikora 17:52, 27.06.2026 Aktualizacja: 19:43, 27.06.2026
Skomentuj [ZDJĘCIA] Piękny jubileusz OSP Wierzbie - jednostka kończy 100 lat!

Dziś (27.06.) Ochotnicza Straż Pożarna w Wierzbiu obchodziła jubileusz 100 - lecia istnienia. Z tej okazji na terenie jednostki odbyły się uroczyste obchody, podczas których nadano honorowe odznaczenia, przekazano nowoczesny wóz strażacki, a także wręczono podziękowania tym, którzy od lat działają prężnie w strukturach ochotniczej straży pożarnej. 

Na uroczystości zgromadzili się przedstawiciele władz na szczeblu krajowym i lokalnym: poseł na Sejm RP, Tomasz Rzymkowski, Prezydent Miasta Kutna, Mariusz Sikora, Starosta Powiatu Kutnowskiego, Daniel Kowalik, a także Wójt Gminy Kutno, Michał Łuczak. W obchodach uczestniczył także Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kutnie, Dariusz Lusa

Podczas uroczystości obecni byli również licznie mieszkańcy Wierzbia, przedstawiciele lokalnych szkół, Koła Gospodyń Wiejskich oraz Zespołu Ludowego "RETRO", który uświetnił obchody występem wokalno - instrumentalnym. 

Podczas dzisiejszego spotkania doszło do historycznej chwili w postaci przekazania nowego sztandaru, a także oficjalnego odebrania kluczy do nowego wozu strażackiego:

 Jest to jednostka bardzo prężnie działająca. Jedyna jednostka w Gminie Kutno, która posiada dwa samochody. Jeden typowy ratowniczo-gaśniczy, drugi w postaci podnośnika. I właśnie 100-lecie tej jednostki jest idealną okazją, aby ten podnośnik wymienić na lepszy. Dlatego też Gmina Kutno wsparła jednostkę kwotą 300 tysięcy złotych na zakup nowoczesnego, bardzo profesjonalnego podnośnika koszowego, który może operować na wysokości nawet 32 metrów.

- podkreślał Wójt Gminy Kutno, Michał Łuczak.  

Sto lat istnienia to piękny jubileusz, którym OSP Wierzbie może się poszczycić głównie dzięki bardzo zaangażowanej w działania społeczności: 

Widać, że tutaj społeczność jest bardzo zżyta ze sobą, ale również sami strażacy. Działalność strażacka oczywiście wymaga podejmowania wielu decyzji i tutaj zawsze panowała zgoda. Dzięki tej zgodzie właśnie ta jednostka tak świetnie się rozwija. Dziś pan Prezes, Antoni Jóźwiak, który kończył oficjalną część, powiedział, że właściwie jednostka jest gotowa do wstąpienia do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, a świadczy o tym właśnie jej wyposażenie, profesjonalizm, stan załogi - mamy prawie 60 członków tutaj. Dlatego też myślę, że w takie jednostki warto inwestować, bo to bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo mieszkańców gminy.

- dodaje włodarz gminy. 

Choć przekazany wóz nie jest dosłownie nowy, został wyprodukowany już kilka lat temu, to dla strażaków jego pojawienie się w zasobach jednostki ma szczególne znaczenie: 

Trzydzieści dwa metry podnoszenia - to jest ważne. Nie jest nowy, ale dla nas jest nowy, my go tak traktujemy. Dla nas jest nowym nabytkiem i jestem przekonany, że spełni zadania, które będziemy mu powierzali. Kolejnym wydarzeniem było przekazanie sztandaru ufundowanego przez lokalną społeczność. Tamten sztandar pożegnaliśmy, był z poprzedniej epoki. Ten już jest taki, jak powinien być, zgodnie z ceremoniałem.

- mówił z dumą Prezes OSP Wierzbie, Antoni Jóźwiak.  

Dla lokalnej Ochotniczej Straży Pożarnej ważne jest pielęgnowanie lokalnego patriotyzmu. Z tego powodu przy OSP działa Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, która kształci przyszłych strażaków ochotników: 

Dużo ćwiczymy i mamy spotkania, na których ćwiczymy albo pierwszą pomoc, albo właśnie rzeczy związane ze strażą, czy z samym przygotowaniem do dalszej pracy w OSP na przykład u nas, ale jeździmy też na zawody, więc dużo się szkolimy, ale mamy też jakieś gry i zabawy. Straż Pożarna w Wierzbiu to od zawsze był w mojej rodzinie główny temat. więc wydaje mi się, że było mi prościej podjąć decyzję o dołączeniu do drużyny przez mojego tatę i moich przodków, którzy tutaj też aktywnie działali. 

- mówiła Zuzanna Goździk z MDP. 

Żeby dołączyć do struktur, wystarczą chęci, nie trzeba przechodzić specjalistycznych szkoleń:  

W tych czasach jest bardzo ciężko o młodzież, która chciałaby dołączyć do Straży Pożarnej, zaangażować się w jakąś pracę. Teraz mamy czasy komputerów, telefonów, więc  jest ciężko ich zachęcić. Natomiast my akurat stworzyliśmy kilkunastuosobową drużynę, która jest bardzo chętna do pracy, angażuje się w pracę wokół remizy, we wszelakie pikniki, szkolenia, wyjazdy, zawody. Żeby do nas dołączyć nie trzeba przechodzić żadnego kursu ani kwalifikacji. Tak naprawdę wystarczy znaleźć nas na Facebooku, gdzie są nasze telefony, jest mail. My prostu zapraszamy na spotkanie, żeby młodzież zobaczyła, jak to wygląda. I jeżeli spodoba im się to pierwsze spotkanie, to mogą z nami zostać.

- zapraszała opiekun grupy, Zofia Pasikowska. 

Zarząd OSP Wierzbie zadbał o to, by na imprezie każdy czuł się dobrze - oprócz części oficjalnej, przygotowane były atrakcje dla dzieci: dmuchańce, popcorn i animacje. 

Gratulujemy pięknego jubileuszu, życzymy kolejnych sukcesów i nieustającego rozwoju.  

Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tukutno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%