Zamknij

Wydarzenie "GAD w Pałacu" już za nami - publiczność zapoznała się z twórczością i życiorysem Krzysztofa Komedy

18:30, 20.03.2024 Kinga Sikora Aktualizacja: 11:50, 21.03.2024
Skomentuj

We wtorek (19.03.) w Muzeum Pałacu Saskim w Kutnie odbyło się spotkanie wieńczące dwudniowe wydarzenie: „GAD w Pałacu”. W sali reprezentacyjnej pojawili się goście: przedstawiciele wydawnictwa muzycznego GAD Records: Michał Wilczyński i Łukasz Hernik oraz Tomasz Lach, artysta plastyk, a prywatnie pasierb Krzysztofa Komedy, wybitnego polskiego kompozytora. To właśnie o twórczość muzyka oparte było wczorajsze spotkanie. 

[FOTORELACJA]394[/FOTORELACJA]

Wieczór uświetniły występy uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. K.Kurpińskiego w Kutnie. Utwory, do których muzykę stworzył Komeda, zaśpiewali: Anna Marciniak, Julia Kuźmińska, Aleksandra Ostrowska, Marta Ryczkowska, Michał Rosiak, a akompaniował im Marcin Janiszewski. Młodzież przygotowana została przez nauczyciela szkoły, Martę Wilk. 

Spotkanie poprowadził Maciej Kierzkowski, wieloletni dziennikarz radiowy, który wprowadził widzów w klimat twórczości Krzysztofa Komedy, przytaczając nieznane powszechnie historie związane z artystą, a także stawiając jego pasierbowi pytania uchylające rąbka kolejnych tajemnic.

Dowiedzieliśmy się między innymi, jak wyglądała kariera kompozytora w Stanach Zjednoczonych, ale także jak przebiegał proces tworzenia w jego rodzinnym domu - zamykał się na długie godziny z instrumentem, odcinał od świata i zanurzał się w muzykę. 

Zapytaliśmy Tomasza Lacha, dlaczego istotne jest pielęgnowanie wiedzy o artystach, których już nie ma wśród nas:

 Myślę, że to jest szalenie ważne, dlatego że działalność artystyczna, twórcza, jest elementem działania całego narodu, społeczeństwa. Jest elementem historii, która powstaje, cały czas się rozwija i jest zapisywana. I tak samo, jak są bohaterowie umownie negatywni, o których staramy się mniej mówić, czy też są tragiczni, którzy są przykładem - siłą rzeczy - kiepskich losów historycznych narodu, tak i są pozytywni i takimi najczęściej są artyści. 

Istotną kwestią jest również pielęgnowanie kultury przez samorządy w miastach, co podkreślił artysta:

 Ja myślę, że przede wszystkim - na przykładzie Komedy, który jest pozytywnym bohaterem miasta Ostrów Wielkopolski - dobrze by było, żeby większość miast polskich, dysponujących przecież również środkami na kulturę, próbowała odnaleźć w swojej historii podobnie pozytywnych bohaterów i pomogła w pielęgnowaniu pamięci o nich.

Tomasz Lach podkreślił, że są oczywiście fundacje, stowarzyszenia, grupy które to robią, ale gdyby ,miasta włączyły się w pomoc, byłoby znacznie łatwiej. 

Podczas wydarzenia zostały zaprezentowane płyty winylowe, kompaktowe oraz archiwalne nagrania i notatki, które zostały przekazane na wystawę przez wydawnictwo muzyczne GAD Records. Wystawa będzie dostępna przez najbliższy miesiąc w Muzeum Pałacu Saskim w Kutnie. 

(Kinga Sikora)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tukutno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%