Kapituła Nagrody im. Benedykta Polaka po raz X przyznała nagrody. Tegoroczne jubileuszowe wręczenie dyplomów zostało zorganizowane w Archikolegiacie w Tumie. Patronatem honorowym objął je prezydent RP Andrzej Duda.
[FOTORELACJA]823[/FOTORELACJA]
W naszym regionie przyznano prestiżowe nagrody. Dziś (27.09.) odbyła się uroczystość wręczenie Nagrody im. Benedykta Polaka.
Nagrody im. Benedykta Polaka mają na celu popularyzację polskich dokonań eksploracyjnych oraz przypomnienie przez Patrona, Benedykta Polaka, historycznego znaczenia jakie nasz kraj odegrał w dziedzinie kontaktów międzykulturowych.
Uroczystość wręczenia nagród po kilku latach powróciła do Ziemi Łęczyckiej:
Cieszymy się bardzo, że po kilku latach wędrówek po Polsce wraca Nagroda im. Benedykta Polaka do Archikolegiaty, do Tumu pod Łęczycą. I tutaj mamy właśnie dzisiaj X galę wręczenia tych nagród. Laureatami są osoby wybitne, zasłużone zarówno swoją pracą zawodową, osiągnięciami naukowymi, jak i swoją życiową postawą. Za mną jest postać profesora Tomasza Rutkowskiego. Bardzo ciekawa osoba, osobowość, naukowiec polski pracujący w Japonii ;od 30 lat zajmujący się, proszę Państwa, sztuczną inteligencją w zastosowaniu zwłaszcza medycyny dla osób starszych, demencjom, etc.
- mówi Janusz Mielczarek, starosta Powiatu Łęczyckiego.
Laureatem nagrody jest także zagraniczny naukowiec, dr hab. Tadeusz Gawin.
Naukowcem zagranicznym wyróżnionym jest doktor habilitowany z Białorusi, Pan Gawin, który swoją działalność opiera na jednoczeniu Polonii białoruskiej. Ma również ścisłe kontakty z Uniwersytetem Warszawskim. Organizował wcześniej zjazdy Polonii na Białorusi, wydaje monografię na ten temat, więc bardzo pozytywna część jego działalności przybliżającej Polakom Białoruś, Białorusinom Polskę.
Wyróżnienie specjalne Kapituła przyznała Państwu Elżbiecie i Krzysztofowi Renik. Pan Krzysztof Renik jest polskim dziennikarzem, pisarzem, teatrologiem oraz publicystą. W Indiach i w krajach Azji Południowej i Południowo-Wschodniej przebywał od 1977 roku. Pani Elżbieta Dziuk-Renikowa to polska podróżniczka i fotografik. Autorka zdjęć do wielu czasopism i wydawnictw książkowych. Jej miłością jest głównie Azja, zwiedziła dużą część Indii, Nepal, Myanmar (dawniej Birma),Laos, część Malezji i kawałek Indonezji).
Jak zauważał obecny Wojciech Czaplij, zastępca burmistrza Łęczycy, jest to bardzo duże wydarzenie rangi ogólnopolskiej, a wręcz światowej:
Jest to nagroda za wybitne osiągnięcia w wielu dziedzinach, bo Kapituła dostrzega olbrzymi wkład pracy naukowej, badawczej, wielu bardzo zacnych ludzi, którzy zajmują się bardzo szerokimi dziedzinami życia i eksploracji na różnych kontynentach. I ta nagroda jest jakby uwieńczeniem starań czasami bardzo długich, wieloletnich badań, które prowadzą ci naukowcy. I myślę, że to zawsze jest takie duże przeżycie, bo nie wszyscy mamy czas na to, żeby poświęcić się i mieć wiedzę na temat nowości, tego co się dzieje w świecie badawczym. Dzisiejsza uroczystość jest ze wszech miar stworzona do tego, by dowiedzieć się jak najwięcej.
W gali wręczenie nagród uczestniczył dziś (27.09) biskup Wojciech Osial, Łukasz Rzepecki, doradca Prezydenta RP, Zarząd Kapituły Nagrody im. Benedykta Polaka, przewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego, Małgorzata Grabarczyk oraz władze lokalne.
Pierwsza edycja nagrody miała miejsce w 2015 roku w Archikolegiacie w Tumie.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz