W Krośniewicach odbyły się dziś (26.01.) uroczyste obchody 162. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w powiecie kutnowskim. Wydarzenie zgromadziło nie tylko przedstawicieli lokalnych władz i instytucji kultury, ale także mieszkańców.
[FOTORELACJA]1066[/FOTORELACJA]
Obchody upamiętniające wybuch Powstania Styczniowego rozpoczęła msza święta w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Krośniewicach.
Po mszy nastąpiły przemówienia organizatorów. Głos zabrał Daniel Kowalik, starosta Powiatu Kutnowskiego:
Powstanie styczniowe było na tyle ważne, że wbiło, można powiedzieć, taki odwieczny już topór wojenny między nami a okupantem rosyjskim. Skala tego powstania, ofiara tego powstania doprowadziła do tego, że my jako naród, jako społeczeństwo nie byliśmy już w stanie zasymilować się z naszym okupantem i to przede wszystkim, myślę, jest najważniejszym tym, co to powstanie nam dało, a finalnie doprowadziło to do tego, że naród polski doświadczony właśnie tym katorżniczym butem okupacyjnej Rosji przez kolejne lata już po powstaniu walczył o to, aby odzyskać niepodległość narodu polskiego i udało nam się to między innymi dzięki temu, że to powstanie miało miejsce.
Zgromadzeni mogli także wysłuchać prelekcji dotyczącej wydarzeń podczas Powstania Styczniowego na terenie Powiatu Kutnowskiego.
W ramach obchodów zorganizowano także koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Krośniewicach oraz Młodzieżowego Domu Kultury w Kutnie.
Następnie odbył się uroczysty przemarsz pod pomnik generała Władysława Andersa na Placu Wolności, gdzie miała miejsce uroczysta zmiana warty oraz złożenie kwiatów.
Burmistrz Krośniewic Katarzyna Erdman podkreślała, jak ważna jest pamięć o takich wydarzeniach, a także kultywowanie tradycji:
Musimy kultywować wśród młodzieży taką tradycję. Tradycja to jest nasza historia i bardzo się cieszę i dziękuję tej młodzieży, która w Kościele zaśpiewała pieśni patriotyczne też tutaj składała kwiaty przed popiersiem generała Władysława Andersa. Pójdziemy jeszcze składać kwiaty na mogiłę generała Arysia Trojanowskiego, to też bardzo ważna postać historyczna na terenie gminy Krośniewice.
Zadowolenia z zaangażowania młodzieży nie krył także starosta Daniel Kowalik:
Szanowni Państwo, nie ukrywam, że mnie to bardzo cieszy, gdyż kiedy młodzież zapomni o naszej historii, o naszej spuściźnie, nikt inny o nią nie zadba, a myślę, że nam wszystkim, naszemu narodowi, mieszkańcom powiatu kutnowskiego powinno na tym zależeć, żeby tą barwną i wieloletnią, kilkusetletnią historię naszego narodu kultywować w należyty sposób.
Nasz reporter rozmawiał także z członkiem zarządu Powiatu Kutnowskiego, Tomaszem Walczewskim:
Pragnę zauważyć, że dzięki Powstaniu Styczniowemu odzyskaliśmy niepodległość, bo już dalszy ciąg do odzyskiwania niepodległości był ten poryw taki. Tutaj dzięki naszym mieszkańcom powiatu kutnowskiego i tym bardziej mieszkańcom Krośniewic dużo osób poległo i mamy tą naszą niepodległość, że możemy robić co chcemy, mówić co możemy chcieć. I to dzięki wielu ofiarom, które w ciągu historii zginęły za naszą niepodległość.
Na zakończenie obchodów wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na tradycyjną grochówkę wojskową
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz