Skansen w Kwiatkówku i grodzisko pod Tumem od 1 kwietnia ponownie otworzyło swoje podwoje, zapraszając odwiedzających. Już od pierwszych dni sezonu na gości czekają liczne atrakcje, warsztaty oraz wydarzenia plenerowe, które przybliżą codzienne życie naszych przodków.
W części gospodarczej Zagrody w Kwiatkówku można zobaczyć także oryginalny młyn wietrzny typu kozłowego pochodzący z 1820 roku.
Można tam nie tylko podziwiać architekturę, ale także aktywnie uczestniczyć w pokazach dawnych rzemiosł.
W tym roku organizatorzy przygotowali m.in. warsztaty garncarskie, plecionkarskie i zielarskie, podczas których każdy będzie mógł spróbować swoich sił w dawnych technikach wytwórczych.
Tylko tutaj możecie poczuć realia Łęczyckiej Zagrody Chłopskiej, poznać życie jej mieszkańców, trudy codziennej pracy, czas świętowania i zabawy. Wszystko to wpisane było w odwieczny cykl natury i kalendarz liturgiczny. Macie ochotę na szalone harce w Śmigus Dyngus? Odwiedźcie nas w Plany Poniedziałek. Niesprecyzowane plany na Majówkę? Zapraszamy do Skansenu, gdzie w atmosferze wsi spokojnej i wsi wesołej będziecie mogli odpocząć od dnia codziennego, ciesząc się urokami wiosny. W życiu Skansenu w Kwiatkówku nie może zabraknąć obchodów Nocy Świętojańskiej, na które zapraszamy Was 22 czerwca.
– mówi Ewelina Kotarska, przewodnik muzealny.
Grodzisko w Tumie to podróż do przeszłości, do czasów średniowiecznej Łęczycy, gdy ziemie te zamieszkiwane były przez pierwszych Piastów.
Częściowo zrekonstruowane mury obronne wraz z bramą, skrywają w swoim wnętrzu wieżę strażniczą oraz pozostałości po dawnym grodzie.
Grodzisko w Tumie jest najstarszym elementem wczesnośredniowiecznej Łęczycy, a jego początki sięgają końca VIII wieku. Dzięki dwóch fantastycznym wydarzeniom tchniemy w to miejsce średniowiecznego ducha. 26 kwietnia zapraszamy na Zjazd Komandorii na Grodzisku w Tumie, a 14 czerwca na drugi festiwal historyczny pod nazwą Zjazd w Łęczycy.
Skansen oraz Grodzisko położone w niedalekiej od siebie odległości łączy drewniana kładka, po której spacerując można odkrywać piękno fauny i flory Doliny Bzury.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz