Zamknij

Nagrody im. Benedykta Polaka wręczone - nie zabrakło reprezentacji z regionu

15:55, 02.07.2025
Skomentuj Powiat Łęczycki Powiat Łęczycki

W sobotę, 28 czerwca, we wnętrzach Sali Senatu Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się uroczysta ceremonia wręczenia Nagród im. Benedykta Polaka. To już XI edycja tej wyjątkowej nagrody, która ma na celu promowanie polskich dokonań eksploracyjnych oraz przypomnienie historycznego znaczenia Polski w dziedzinie kontaktów międzykulturowych.

Inspiracją do ustanowienia nagrody była postać Patrona, franciszkanina Benedykta Polaka – wybitnego podróżnika i odkrywcy.

Uroczystość uświetnił występ Chóru Uniwersytetu Warszawskiego, który w murach Pałacu Kazimierzowskiego wykonał „Gaude Mater Polonia” oraz Psalm XCVIII „Nowy Monarsze Możnemu” autorstwa Mikołaja Gomółki (1535–1609). 

Powitanie gości oraz otwarcie ceremonii przypadło w udziale JM Rektorowi UW prof. dr hab. Alojzemu Nowakowi oraz prof. dr hab. Mariuszowi Ziółkowskiemu, Przewodniczącemu Kapituły Nagrody im. Benedykta Polaka. Następnie Doradca Prezydenta RP, Pan Tadeusz Deszkiewicz, odczytał list od Prezydenta Rzeczypospolitej skierowany do Laureatów, podkreślając wagę ich pracy i zasług dla nauki oraz kultury.

W trakcie uroczystości kapituła nagrody wyróżniła trzech wybitnych naukowców, których dorobek stanowi istotny wkład w rozwój badań eksploracyjnych oraz w propagowanie polskiego dziedzictwa kulturowego na świecie. 

Wśród zaproszonych gości nie zabrakło przedstawicieli miasta Łęczyca.

Tegoroczni Laureaci Nagrody im. Benedykta Polaka to:

W kategorii badacza polskiego (nagroda główna):

Prof. dr hab. Ewdoksia Papuci-Władyka – polska archeolog greckiego pochodzenia, specjalistka w dziedzinie archeologii śródziemnomorskiej i historii sztuki starożytnej, profesor zwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego i profesor Uniwersytetu Warszawskiego. 

W kategorii badacza zagranicznego (dwie nagrody główne):

– prof. Kazuhiko Sawada – wybitny rusycysta. Studiował na Uniwersytecie Języków Obcych w Osace, a doktorat obronił w Tokio na Uniwersytecie Waseda. Specjalizował się w literaturze rosyjskiej, a także historii stosunków japońsko-rosyjskich, ze specjalnym uwzględnieniem wojny japońsko-rosyjskiej w 1904-1905 roku.

– prof. Marc-André Selosse – profesor w Museum National d’Histoire Naturelle w Paryżu oraz na uniwersytetach w Kunming (Chiny) i Gdańsku, gdzie kieruje zespołami badawczymi. Wykładał na Uniwersytecie Viçosa (Brazylia) oraz w Ecole Normale Supérieure, Science Po i Hautes Etudes Commerciales (HEC).

Wyłonienia laureatów dokonuje Kapituła Nagrody im. Benedykta Polaka ustanowiona 28 maja 2014 roku na łęczyckim zamku, gdzie odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia o ustanowieniu i realizacji Nagrody im. Benedykta Polaka, zawartego pomiędzy Oddziałem Polskim The Explorers Club, Towarzystwem Naukowym Warszawskim, Starostwem Powiatowym w Łęczycy oraz Urzędem Miejskim w Łęczycy.

(Weronika Olejniczak/Miasto Łęczyca)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%