Zamknij

Za nami wyjątkowy pokaz mody Kół Gospodyń Wiejskich - wśród nich KGW Śleszyn, Świnice Warckie i „Zgrane Babki”

14:36, 12.02.2024 Weronika Bartczak Aktualizacja: 15:26, 14.02.2024
Skomentuj Województwo Łódzkie, Piotr Wajman  Województwo Łódzkie, Piotr Wajman

Województwo Łódzkie zorganizowało pokaz mody w ramach eliminacji do konkursu 'Modna gospodyni pięknym życie czyni. Inspiracje dziedzictwem kulturowym województwa łódzkiego”. W piątek (10.02.) w Łowiczu odbył się pokaz strojów inspirowanych lokalnym folklorem województwa łódzkiego, zaprojektowanych przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich.

[FOTORELACJA]290[/FOTORELACJA]

Łącznie zaprezentowało się 27 KGW z powiatów kutnowskiego, łęczyckiego, łowickiego, zgierskiego i aglomeracji łódzkiej. 

Wśród nich znalazły się także uczestniczki z naszego regionu m. in. z terenu Gminy Żychlin z Koła Gospodyń Wiejskich Śleszyn, których strój okazał się jednym z najlepszych.

Bierzemy udział w wielu wyzwaniach, kulinarnych przede wszystkim i śpiewaczym. Tym razem postanowiłyśmy wziąć udział w innego rodzaju wyzwaniu. Uzgodniłyśmy, że zaprojektujemy, uszyjemy i wystawimy modelkę, która będzie reprezentować nasz strój. Strój zaprojektowała koleżanka Aneta Karczewska, która jest przewodniczącą KGW, a modelką jest jej córka Zuzanna Karczewska. Ustaliłyśmy krój, fason i koleżanka Aneta dokończyła dzieło. To jest biała sukieneczka, na dole z koroneczką czarną; akcenty łowickie, więc chusta na głowie z wianeczkiem, fartuszek też z takim akcentem - haftem łowickim.

- mówiła Elżbieta Nowicka.

W konkursie uczestniczyły także Panie z Koła Gospodyń Wiejskich Świnice Warckie:

Uczestniczymy w wielu konkursach, w wielu projektach, gdzie pojawia się jakieś ogłoszenie o projekcie, czy kiermaszu, jarmarku czy też Ryneczek Marszałkowski - wszędzie są Świnice Warckie. Chcemy promować siebie i naszą gminę. Strój, który prezentujemy to sukienka łęczycka, bo taki był zamysł projektu, przybrana robotą szydełkową. Nasze babcie i mamy szydełkowały, my wróciłyśmy do tej starej tradycji. Mamy też warsztaty między sobą, uczymy się, uczymy wnuczki i wykończenie właśnie tego stroju to koronki szydełkowe. 

- mówiła Małgorzata Krygier.

W konkursie z naszego regionu udział wzięły także Panie z KGW Chorki, KGW "Zgrane Babki", KGW Wychny oraz KGW "Wolanki" .

Wśród jury, podczas konkursu, jako przewodniczący zasiadł radny Sejmiku Województwa Łódzkiego, Waldemar Wojciechowski.

Wszystkim Paniom kibicuję, wszystkie są bardzo ważne, aż się boję będąc przewodniczącym jury, jak będziemy rozstrzygać, które stroje są najładniejsze. Naprawdę mam stres, ponieważ wiem, że Koła Gospodyń Wiejskich tryskają pomysłami, są żywe, one po prostu żyją tym co robią i jest to wspaniałe. Mam nadzieję, że 6-osobowe jury da sobie radę, staniemy na wysokości zadania i rzetelnie ocenimy te najładniejsze.

W ramach eliminacji konkursu zostaną zorganizowane jeszcze 3 spotkania.

17 lutego w Sieradzu, 24 lutego w Stefanówce (powiat piotrkowski) i 9 marca w Skierniewicach. 

Finał konkursu zaplanowano na 23 marca w Łodzi.

(Weronika Bartczak)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%