Zamknij

162 lata od wybuchu Powstania Styczniowego – pamięć nie gaśnie [ZDJĘCIA]

13:00, 22.01.2025 Aktualizacja: 13:20, 22.01.2025
Skomentuj

Dziś (22.01.) przypada 162. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Z tej okazji samorząd miasta Kutno na czele z prezydentem - Mariuszem Sikorą złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą te wydarzenia. 

[FOTORELACJA]1043[/FOTORELACJA]

Powstanie Styczniowe wybuchło dokładnie 22 stycznia 1863 roku jako reakcja na nasilającą się rusyfikację, represje polityczne oraz przymusowy pobór do armii rosyjskiej. Jednocześnie  było największym i najdłużej trwającym polskim powstaniem narodowym.

Władze Kutna jak co roku upamiętniły tę datę składając kwiaty w miejscu pamięci przy ul. Sienkiewicza. 

O powstaniu opowiedział - Zbigniew Wdowiak, zastępca prezydenta miasta Kutno.

Było to powstanie szczególnie ważne dla Polaków w drugiej połowie XIX wieku, bo to właśnie to powstanie zdecydowało o upowszechnieniu polskiej świadomości narodowej. Polacy zdecydowanie przeciwstawili się wówczas rusyfikacji, bo pomiędzy Polakami a Rosjanami została wykopana przepaść, która była już nie do przeskoczenia. To powstanie, które było również bardzo ważne dla mieszkańców Kutna i ziemi kutnowskiej. W dniu powstania do Kutna przybyli przedstawiciele rządu tymczasowego i to był pierwszy ważny akcent. W kolejnych miesiącach miały miejsce starcia na terenach powiatu kutnowskiego, a jedną z pamiątek jest kaplica, która jest przy ulicy Łęczyckiej.

Podczas uroczystości zebrani mogli wysłuchać przemowy Piotra Kowalskiego - z Muzeum Pałacu Saskiego w Kutnie, który przybliżył rys historyczny Powstania Styczniowego. 

Powstanie było jednym z najważniejszych wydarzeń XIX-wiecznej historii Polski. Było to powstanie, w którym walczono nie tylko o wolność i niepodległość, ale również o prawa obywatelskie. W zasadzie uczestniczyli w nim przedstawiciele wszystkich klas ówczesnego Królestwa Polskiego. Powstanie zainspirowało kolejne pokolenia Polaków do walki o niepodległość. Stąd też w II Rzeczpospolitej powstańcy byli otoczeni zwykłą czcią. Rozkazem Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego zostały im przyznane prawa przysługujące żołnierzom Wojska Polskiego.

Na wydarzeniu obecne były delegacje placówek kulturalnych z Kutna oraz  przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej. 

(KK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%