Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazuje informację na temat wypłaty zasiłku chorobowego. Aby wypłacić taki zasiłek potrzebne jest nie tylko zwolnienie lekarskie, ale także odpowiedni wniosek.
- Osoby prowadzące działalność gospodarczą, osoby z nimi współpracujące, duchowni, a także osoby po ustaniu zatrudnienia wniosek o chorobowe składają bezpośrednio do ZUS-u - wyjaśnia Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS woj. łódzkiego.
Mogą to zrobić osobiście w placówce zakładu, wysłać go pocztą lub przekazać elektronicznie przez PUE ZUS. Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, osoby z nimi współpracujące oraz osoby duchowne wniosek o chorobowe składają do ZUS-u na druku Z-3b lub ZAS-53. Natomiast osoby, które są uprawnione do zasiłku po ustaniu zatrudnienia składają wniosek na druku ZAS-53 i dodatkowo przy pierwszym e-ZLA, które obejmuje okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia, do wniosku muszą dołączyć oświadczenie na druku Z-10.
W przypadku pracowników, zleceniobiorców, którym ZUS, a nie płatnik składek wypłaca zasiłek, wniosek o chorobowe do ZUS-u składa pracodawca lub zleceniodawca.
Dotyczy to ubezpieczonych, których płatnicy składek zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 osób. Aby ZUS mógł wypłacić zasiłek chorobowy pracodawca czy zleceniodawca, który nie jest płatnikiem zasiłków powinien niezwłocznie, a nie później niż w ciągu 7 dni od otrzymania zaświadczenia lekarskiego przekazać do ZUS odpowiednie dokumenty, które są niezbędne do przyznania i wypłaty zasiłku. W przypadku pracownika jest to druk Z-3, a w przypadku ubezpieczonych innych niż pracownik, np. zleceniobiorców – druk Z-3a.
Roszczenie o zasiłek chorobowy przedawnia się po 6 miesiącach od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz