Wiadomości

Zamknij

100 lat OSP Wierzbie. Od sikawki konnej po nowoczesny sprzęt ratowniczy

Angelika Błaszczyk Angelika Błaszczyk 11:18, 23.06.2026 Aktualizacja: 11:12, 23.06.2026
Skomentuj 100 lat OSP Wierzbie. Od sikawki konnej po nowoczesny sprzęt ratowniczy

To historia ludzi, którzy od pokoleń są gotowi nieść pomoc i budować lokalną wspólnotę. Jubileusz jednej z jednostek w regionie stał się okazją do wspomnień, podsumowań i spojrzenia w przyszłość.

Ochotnicza Straż Pożarna w Wierzbiu obchodzi w tym roku wyjątkowy jubileusz. Jednostka świętuje 100 lat działalności, a jej przedstawiciele podkreślają, że wiekowa tradycja nie jest jedynie powodem do dumy, ale także zobowiązaniem wobec kolejnych pokoleń.

Jak najbardziej czujemy ten ciężar historii, ale jest on dla nas bardzo inspirujący. Zwłaszcza, że cała ta historia wydarzyła się w naszej miejscowości, czyli w Wierzbiu i najbliższej okolicy. Nasi przodkowie byli stąd i dalej realizujemy ich zamierzenia

- podkreśla Antoni Jóźwiak z OSP w Wierzbiu

Jednostka została założona w 1926 roku z inicjatywy Jana Szewczyka i lokalnych gospodarzy. W tamtych czasach strażacy skupiali się przede wszystkim na walce z pożarami. Nie było to przypadkowe, ponieważ większość zabudowań na wsi stanowiły drewniane domy kryte strzechą.

Dziś działalność OSP jest znacznie szersza. Oprócz akcji ratowniczych strażacy angażują się w życie społeczne, integrują mieszkańców i prowadzą działalność edukacyjną. Przy jednostce działa m.in. zespół retro, koło gospodyń wiejskich oraz młodzieżowa drużyna pożarnicza.

Kiedyś sami gasiliśmy pożary na wsi, bo takie były założenia. Dzisiaj nadal to robimy, ale nasze zadania są znacznie bardziej rozszerzone. Bardzo ważne jest organizowanie i integrowanie społeczności lokalnej, dlatego wokół naszej OSP skupia się wiele różnych inicjatyw

– zaznaczyła Zofia Pasikowska

Zmienił się również sprzęt. Sto lat temu strażacy dysponowali jedynie sikawką dwukonną. Dziś w garażach jednostki stoją nowoczesne pojazdy ratownicze i specjalistyczny sprzęt.

Sto lat temu była sikawka dwukonna, a konie znajdowały się u jednego gospodarza, podczas gdy sama sikawka stała u innego. Dzisiaj mamy dwa pojazdy, w tym samochód pożarniczy MAN TGA oraz podnośnik koszowy z drabiną do ewakuacji. Dzięki pozyskiwanym dotacjom dysponujemy sprzętem bardzo dobrej jakości, który nie ustępuje wyposażeniu Państwowej Straży Pożarnej

- podkreśla Antoni Jóźwiak

Obchody jubileuszu odbędą się zgodnie z ceremoniałem strażackim. W programie przewidziano m.in. uroczysty meldunek, podniesienie flagi państwowej, przedstawienie historii jednostki, oficjalne przekazanie nowego pojazdu oraz poświęcenie nowego sztandaru ufundowanego przez lokalną społeczność. 

Życzymy strażakom nieustającej wytrwałości, satysfakcji z pełnionej służby oraz przede wszystkim jak najmniejszej liczby wyjazdów alarmowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tukutno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%